węgorz
Węgorz - przez wiele lat był masowo odławiany. Teraz jest gatunkiem zagrożonym wymarciem i znajduje się na tzw. Czerwonej liście prowadzonej przez IUCN. Do sklep trafia głównie węgorz hodowlany.
Węgorz europejski należy do gatunku ryb węgorzokształtnych z rodziny węgorzowatych. Z całej licznej rodziny węgorzowatych w Polsce występuje jedynie węgorz europejski. Na świecie spotkamy go w rzekach i jeziorach zachodniej i środkowej Europy, we wszystkich europejskich morzach, a także w południowo-wschodniej i środkowej części Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Florydy.
Węgorz europejski jest zagrożony wyginięciem, dlatego też od 2007 roku jest objęty ochroną, która określa warunki i wielkość dozwolonego połowu tej ryby.
Rybę hoduje się w zamkniętych zbiornikach ze słonawą wodą, głównie na terenie Włoch, Danii, Holandii, a także w Chinach i Japonii. Ale ta ryba nie rozmnaża się w niewoli, dlatego narybek pozyskiwany jest z morza, gdzie odławia się młode osobniki, głównie na terenie wód wokół Portugalii, Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii. W ramach tych odłowów około 60% narybku ma być przeznaczona na odbudowę populacji węgorza w naturalnym środowisku. Natomiast w zbiornikach hodowlanych węgorze karmione są głównie mączką rybną i granulatem roślinnym.
właściwości i zastosowanie:
- jest źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6
- zawiera witaminy z grupy B, a także witaminę A, C, D oraz E oraz takie minerały jak sód, potas, magnez, wapń i fosfor, jak również jod, miedź, cynk, żelazo oraz mangan
- można go przyrządzić na wiele sposobów: wędzić, marynować, gotować, smażyć
- uwaga! mimo smacznego mięsa, węgorze przed obróbką termiczną są trujące - w krwi węgorza znajdują się bowiem toksyczne proteiny niebezpieczne dla człowieka w przypadku zetknięcia z jego krwią, noszące nazwę ichtiotoksyn
- uwaga! może uczulać jak inne ryby i owoce morza
Komentarze
Prześlij komentarz