kuchnia skandynawska

     Podstawą żywienia w kuchni skandynawskiej jest ciemne pieczywo z razowej mąki, które przypomina pumpernikiel. W Danii nazywane jest smorrebrod, a w Szwecji vollkornbrot.

    Jako jedna z niewielu nacji w Europie Skandynawowie jedzą bardzo małe ilości drobiu. Zdecydowanie częściej wybierają dziczyznę. Oprócz mięs istotną rolę w kuchni nordyckiej zajmują ryby - przede wszystkim ryby morskie bogate w bardzo zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3.  

    W kuchni skandynawskiej tłuszcze zwierzęce zastępuje się roślinnymi, głównie olejem rzepakowym, używa się też niskotłuszczowych produktów mlecznych.

    Co jeszcze? Bardzo ważną rolę spełniają też nasiona roślin strączkowych, warzywa i owoce. Warzywa - ze względu na niezbyt przyjazny klimat - to głównie warzywa korzeniowe, jak marchew czy buraki, ale także kapusta, brukselka i ogórki. Często stosuje się warzywa kiszone. W dużej ilości pojawiają się też ziemniaki. Z kolei wśród owoców królują owoce jagodowe jak borówki i jeżyny, które dodaje się nie tylko do ciast i deserów. Są one niezwykle ważnym elementem sosów do mięs, oczywiście głównie dziczyzny. Popularne są również owoce sezonowe jak jabłka, gruszki i śliwki.

odmiany kuchni skandynawskiej:

    Tak naprawdę kuchnia skandynawska, to kuchnia 3 różnych narodowości, tj. Duńczyków, Szwedów i Norwegów. Wprawdzie ich kuchnie czerpią z tej samej tradycji, lecz widoczne są jednak regionalne różnice.

  • Duńczycy 
- gotują najbardziej nowocześnie, tj. łączą tradycyjne smaki z przyprawami i produktami innych kuchni
- nadal jednak większość dań podaje się z ziemniakami, a wśród warzyw królują marynowane ogórki, kapusta i buraki
- pieczywo wykorzystywane jest bardzo często jako baza kanapek, np. z marynowaną wieprzowiną, czy pasztetem z wątróbek
- zaś przysmakiem Duńczyków są solone, marynowane i wędzone śledzie, a także sylte - rodzaj galaretki mięsnej przygotowanej na bazie głowizny

  • Szwedzi
- są znani ze swojego szwedzkiego stołu, ale także z prostych, zdrowych dań
- na stołach królują ryby: śledzie, makrele i flądry, a te pierwsze są przetwarzane na różne sposoby - np. kisi się je w kwasie mlekowym, zaprawia solą i cukrem, podaje w śmietanie lub musztardzie
- chętnie także sięgają po po potrawy z raków i krewetek 

  • Norwegowie
- kojarzą się głównie z łososiem, zaś ich tradycyjną potrawą jest... gravlax - łosoś marynowany w soli, cukrze i koperku; ponadto łososia podaje się na surowo, wędzonego i marynowanego
- sporo kontrowersji wzbudza rakfish - sfermentowany pstrąg wytwarzany według tradycyjnych metod
- mniej kontrowersyjne są za to ziemniaki podsmażane z dodatkiem cukru i marynowane warzywa

 

śledzie

Komentarze

Popularne posty