kuchnia skandynawska
Podstawą żywienia w kuchni skandynawskiej jest ciemne pieczywo z razowej mąki, które przypomina pumpernikiel. W Danii nazywane jest smorrebrod, a w Szwecji vollkornbrot.
Jako jedna z niewielu nacji w Europie Skandynawowie jedzą bardzo małe ilości drobiu. Zdecydowanie częściej wybierają dziczyznę. Oprócz mięs istotną rolę w kuchni nordyckiej zajmują ryby - przede wszystkim ryby morskie bogate w bardzo zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3.
W kuchni skandynawskiej tłuszcze zwierzęce zastępuje się roślinnymi, głównie olejem rzepakowym, używa się też niskotłuszczowych produktów mlecznych.
Co jeszcze? Bardzo ważną rolę spełniają też nasiona roślin strączkowych, warzywa i owoce. Warzywa - ze względu na niezbyt przyjazny klimat - to głównie warzywa korzeniowe, jak marchew czy buraki, ale także kapusta, brukselka i ogórki. Często stosuje się warzywa kiszone. W dużej ilości pojawiają się też ziemniaki. Z kolei wśród owoców królują owoce jagodowe jak borówki i jeżyny, które dodaje się nie tylko do ciast i deserów. Są one niezwykle ważnym elementem sosów do mięs, oczywiście głównie dziczyzny. Popularne są również owoce sezonowe jak jabłka, gruszki i śliwki.
odmiany kuchni skandynawskiej:
Tak naprawdę kuchnia skandynawska, to kuchnia 3 różnych narodowości, tj. Duńczyków, Szwedów i Norwegów. Wprawdzie ich kuchnie czerpią z tej samej tradycji, lecz widoczne są jednak regionalne różnice.
- Duńczycy
- Szwedzi
- Norwegowie
Komentarze
Prześlij komentarz