nagietek

     Nagietek lekarski to jednoroczna bardzo popularna ogrodowa roślina ozdobna, ale także roślina zielarska, należąca do tych najbardziej znanych. Ma żółte albo pomarańczowe kwiaty, a kwitnie od czerwca do września.

    Nagietek lekarski to jedno z najpopularniejszych ziół stosowanych przy chorobach i stanach zapalnych skóry. Surowcem zielarskim są wysuszone koszyczki nagietka albo wysuszone same kwiaty języczkowe.

    Kwiaty zbiera się w miarę zakwitania i suszy w warunkach naturalnych w przewiewnych i zacienionym pomieszczeniu bądź w suszarni w temperaturze 35-45 st. C.

    Nagietek lekarski ma właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, przyspiesza gojenie się ran. Ponadto działa rozkurczowo i żółciopędnie. Zewnętrznie stosuje się go przy stanach zapalnych skóry oraz błon śluzowych jamy ustnej i gardła, przy trudno gojących się ranach i owrzodzeniach żylakowatych podudzi. A wewnętrznie przy chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nieżytach żołądka i jelit, chorobach pęcherzyka żółciowego. 

    Maść z nagietka stosuje się w przypadku zmian skórnych. Można ją stosować na wszelkiego rodzaju zadrapania, stłuczenia, stany zapalne skóry, żylaki odbytu, odmrożenia, wysypki oraz oparzenia skóry. Stosuje się ją również w celu przyspieszenia gojenia się ran pooperacyjnych.

    Warto wiedzieć, że wyciąg z nagietka stosowany jest jako składnik preparatów zwalczających uporczywe objawy klimakterium. Z kolei herbatkę z z powodzeniem można stosować na stany zapalne żołądka, wątroby, dwunastnicy i jelit. 

    Nagietek ma nieocenione właściwości lecznicze, jednak spożywany w nadmiarze, może zaszkodzić. Nie powinny go spożywać w szczególności osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych. W takim przypadku może wywołać reakcję alergiczną.

Komentarze

Popularne posty