rooibos
Rooibos - czerwonokrzew afrykański - to krzew pochodzący z Południowej Afryki w górach Cederberg, oddalonych o około 300 km od Kapsztadu. Do Europy trafił dopiero w 1904 roku za sprawą rosyjskiego kupca Benjamina Ginsberga, którego rodzina zajmowała się sprzedażą herbaty. W Afryce rooibos pili również holenderscy osadnicy, którzy traktowali napar jako zamiennik drogiej czarnej herbaty. Popularność rooibos wzrosła po 1930 roku, kiedy dr Peter Le Fras Nortier zaczął prowadzić eksperymenty z uprawą rośliny.
Naturalne tereny bytowania rośliny zostały wykorzystane do zorganizowania upraw na szeroką skalę. Obecnie na tym obszarze znajdują się plantacje rooibos. Jest to teren nieprzyjazny dla innych roślin, charakteryzuje się piaszczystymi glebami i bardzo suchym latem, a ponieważ rooibos rósł tam od zawsze, nie ma potrzeby stosowania nawozów ani środków chroniących przed pasożytami. Utarło się nazywanie rooibos herbatą, jednak krzew ten nie jest spokrewniony z krzewami herbacianymi. Roślina osiąga wysokość 1-1,5 m. Liście rooibos są wąskie i podłużne, mają kształt igieł. Zbiera się je zwykle w środku lata, czyli w styczniu, a następnie tnie na 2-3-milimetrowe igiełki.
Jego liście przetwarza się podobnie jak liście herbaty i stosuje do picia w postaci naparu. Herbatka rooibos ma łagodny, słodkawy smak i bursztynowy kolor.
Podobnie jak herbatę, rooibos można poddać fermentacji. W tym celu zwilżone listki usypuje się w 20-cm kupki i pozostawia na kilka dni w ciepłym miejscu. W tym czasie rooibos zmienia kolor na czerwono-brązowy. Liście suszy się następnie na słońcu do uzyskania wilgotności na poziomie 10%.
Na świecie bardziej znany jest czerwony rooibos poddany fermentacji, jednak pija się również zielony.
Rooibos zaparza się przez 4-5 minut wodą o temperaturze 95 st. C. Na jedną filiżankę wody używa się czubatej łyżeczki herbaty. Rooibos można kupić w liściach i torebkach.
Świeże liście rooibos są bogate w witaminę C, jednak rooibos to przede wszystkim źródło przeciwutleniaczy. W przetworzonych liściach znajduje się kwas cynamonowy i benzoesowy, który ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze.
Rooibos jest znany jako środek łagodzący stres i napięcie nerwowe oraz związane z nimi podwyższone ciśnienie krwi. W lecznictwie ludowym stosuje się rooibos w przypadku dolegliwości dróg oddechowych, jak astma i zapalenia oskrzeli.
Komentarze
Prześlij komentarz