małże

  •  Małże to mięczaki z charakterystyczną spłaszczoną dwuklapową muszlą. W niektórych małżach można znaleźć perły, jednak te mięczaki są cenne także ze względu na swoje właściwości i wartości odżywcze.
  • Uwaga! Wody, z których pochodzą małże, muszą być zatwierdzone do zbioru i posiadać odpowiednie atesty, dodatkowo małże przeznaczone do obrotu muszą posiadać oznakowanie z jakich wód pochodzą.
  • Są źródłem pełnowartościowego białka (zawierają więcej białka niż drób czy ryby, dlatego mogą być spożywane jako zamiennik mięsa, a dodatkowo to bogactwo aminokwasów egzogennych, które nie są wytwarzane przez organizm).
  • Należą do produktów niskotłuszczowych oraz niskocholesterolowych, co sprawia, że mogą być spożywane przez osoby ograniczające cholesterol w diecie. Ponadto są bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwasy omega- 3. 
  • Zawierają witaminę B12, selen, a także fosfor i żelazo. 
  • Tak naprawdę małże to nazwa, pod którą kryje się około 8000 gatunków mięczaków. Mule, zwane też omułkami, to jedna z kilku głównych, gatunków małży. Najpopularniejsze są 2 gatunki - omułek jadalny oraz większy omułek śródziemnomorski. Poza mulami małżami są także ostrygi czy przegrzebki.
  • Małże świetnie sprawdzą się zarówno jako przystawka, jak i danie główne. Sposób ich spożywania zależy od sposobu przygotowania małży: parowane bądź surowe.

jak jeść:

- małże parowane jada się specjalnym widelczykiem, lecz dopuszcza się też jedzenie małż rękoma; natomiast jedzenie małż surowych nie wymaga użycia widelczyka

- spożywając małże parowane w pierwszej kolejności należy podważyć skorupkę i otworzyć małża, trzymając go w jednej ręce, do wyjęcia małża ze skorupki wykorzystuje się widelczyk, w mniej formalnych warunkach można do tego użyć palców

nie wszystko, co znajduje się w środku, jest jadalne - po otwarciu muszli należy znaleźć szyję, która ma ciemną barwę i jest pokryta jasną skórką, której należy się pozbyć za pomocą palców (jest ona niejadalna), a przed połknięciem małża należy przeżuć

Komentarze

Popularne posty