makaron shirataki
Makaron Shirataki jest wytwarzany z mąki z bulwy rośliny o nazwie Konnyaku. W 97% składa się z wody, nie zawiera cukru i tłuszczu, ale ma dużo błonnika. Zawiera też dość dużo składników mineralnych, przede wszystkim wapnia, lecz także potasu, cynku, magnezu i żelaza. Posiada intensywnie biały kolor i jędrną, nieco żelowatą konsystencję, która utrudnia formowanie bardziej wymyślnych kształtów. Zwykle więc występuje w postaci długich nitek lub wstążek.
Sam makaron Shirataki nie ma żadnego smaku, pochłania za to smaki sosów lub innych składników dania.
Bulwy Konnyaku wywodzą się z terenu Indochin. Do Japonii i Chin, gdzie są niezwykle popularne, trafiły w VI wieku. Konnyaku występuje w ponad 130 odmianach, ale jadalna jest tylko jedna z nich. Co ciekawe, zanim odkryto walory kulinarne Konnyaku stosowano jako lek na przeczyszczenie, ponieważ przechodzi w niestrawionej postaci przez cały układ pokarmowy skutecznie usuwając z niego wszystkie resztki. Sama bulwa przypomina dużego, płaszczonego buraka, o nierównej, chropowatej skórze. Po jej obraniu, mieli się ją na masę, z której powstaje mąka.
Makaron Shirataki nie wymaga gotowania. Wystarczy najpierw przepłukać go pod zimną wodą, żeby pozbyć się ewentualnego rybiego zapachu - który czasem producenci do niego dodają - a następnie zalać zimną wodą na około 1 minutę. Shirataki dodaje się do potraw pod koniec ich przyrządzania, by nabrał smaku i odpowiedniej temperatury.
Komentarze
Prześlij komentarz