łosoś

    Łosoś żyje w Morzu Bałtyckim, Północnym Atlantyku oraz niektórych rzekach Europy i Ameryki Północnej. Stada łososia bałtyckiego są zagrożone wyginięciem, natomiast stada łososia pacyficznego poławiane u wybrzeży Alaski utrzymują się na stabilnym poziomie i posiadają certyfikat MSC.
    Ponad 80% łososia hodowlanego dostępnego na rynku to łosoś norweski. Chów łososia odbywa się w morskich akwakulturach, basenach umieszczonych w środowisku morskim i od niego oddzielonych. Jak się okazuje, hodowle łososia mają wpływ na łososia dzikiego i są dla niego zagrożeniem. Zaobserwowano zmniejszenie liczebności łososia dzikiego żyjącego w pobliżu akwakultur, co jest wynikiem inwazji wszy pochodzącej z hodowli, dostania się do środowiska naturalnego środków chemicznych używanych w hodowlach, zwiększenia częstości występowania chorób w populacji łososia dzikiego, zmian genetycznych oraz zwiększenia konkurencji w środowisku naturalnym z łososiami z hodowli, które przedostały się do środowiska naturalnego. Ryby hodowlane są karmione granulatem z mączki rybnej i olejów rybich, który zawiera także mączki, zboża, bób, soję, witaminy, sole mineralne i barwnik kantaksantynę, nadający mięsu łososia hodowlanego charakterystyczną, bardziej atrakcyjną pomarańczową lub różową barwę, różniącą się od barwy łososia pochodzącego z naturalnych połowów, która jest szara.
    Coraz częściej na rynku jest dostępny łosoś z hodowli ekologicznych. Warunki w takich hodowlach są ściśle regulowane przez prawo unijne. Ekologiczne akwakultury muszą zaspokajać potrzeby gatunkowe, a systemy produkcji spełniać wymogi dobrostanu ryb. Hodowle powinny być zlokalizowane w miejscach nieskażonych ekologicznie oraz nie mogą mieć negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Łososie z hodowli ekologicznej są żywione paszą, która jest dostępna dla łososia w naturalnym środowisku oraz paszami ekologicznymi. Dopuszcza się używanie mączki rybnej i oleju rybiego, ale muszą być one przygotowane z okrawków ryb, które pochodzą ze zrównoważonego rybołówstwa i są przeznaczone do spożycia przez ludzi. Co więcej, mączka rybna i olej rybi mogą stanowić nie więcej niż 30% dziennej racji pokarmowej łososia.
    W hodowlach ekologicznych łososia prowadzone są działania, które nie dopuszczają do wystąpienia chorób. W przypadku konieczności stosowania leczenia stosowane jest leczenie weterynaryjne wykorzystujące substancje roślinne lub zwierzęce w roztworach homeopatycznych, rośliny i ich wyciągi, zaś w ostatniej kolejności naturalne immunostymulanty lub probiotyki. Dodatkowo przed wprowadzeniem ryb poddanych leczeniu na rynek hodowca musi zgłosić ten fakt jednostce certyfikującej.
    Łosoś hodowlany zawiera więcej tłuszczów ogółem oraz kwasów tłuszczowych omega- 3 w porównaniu do łososia dzikiego, co jest wynikiem stosowanej karmy wzbogacanej w te tłuszcze. Jednak w łososiu hodowlanym znajduje się mniej witamin i składników mineralnych niż w łososiu żyjącym w naturalnym środowisku, wyjątkiem jest witamina A, niacyna, fosfor oraz sód. Z uwagi na wyższe walory zdrowotne oraz brak dodatku substancji chemicznych lepiej wybierać łososia z naturalnych połowów poławianego u wybrzeży Alaski, którego stada nie są zagrożone wyginięciem lub łososia z certyfikowanej hodowli ekologicznej.


właściwości i zastosowanie:
- stanowi bardzo dobre źródło pełnowartościowego białka
- zawiera egzogenne aminokwasy, które nie są wytwarzane w organizmie, jak: leucyna, izoleucyna, walina i lizyna
- należy do ryb tłustych (bardziej kaloryczny jest łosoś hodowlany niż ten pozyskiwany z naturalnych połowów)
- stanowi bogactwo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasów omega-3
- ma znaczne pokłady wit. D
- to dobre źródło witamin z grupy B
- zawiera znaczne ilości selenu
- jest źródłem fosforu i magnezu
- świeża ryba nadaje się do pieczenia (także w folii aluminiowej), grillowania, duszenia, gotowania na parze oraz smażenia
- można go podawać w różnych sosach, jako składnik risotta, zup, a świeży i wędzony sprawdzi się jako dodatek do sałatek, past

Komentarze

Popularne posty