miechunka jadalna

    Miechunka jadalna (peruwiańska), zwana także physalis, to egzotyczna roślina, której właściwości zdrowotne i wartości odżywcze docenili już Inkowie. Była przez nich zwana "złotą jagodą". Obecnie jest ona uprawiana niemal na całym świecie. Należy do rodziny warzyw psiankowatych.
    Inne popularne rodzaje miechunki to miechunka rozdęta i miechunka pomidorowa, jednak nie posiadają one tylu wartości odżywczych i takich walorów smakowych jak miechunka peruwiańska.
    Owoc miechunki, który jest wielkości pomidorka koktajlowego i ma barwę pomarańczowozłotą, ukryty jest w jasnobrązowej otoczce, przypominającej chiński lampion (są to tzw. mieszki). Miechunkę peruwiańską należy odróżnić do miechunki rozdętej, której owoc zamknięty jest w charakterystycznej, intensywnie pomarańczowej lub pomarańczowoczerwonej otoczce.
    Miechunka zawiera witaminy C, A, z grupy B, a także wapń i spore ilości fosforu. Do tego niektórzy uważają, że zawarte w owocach miechunki pestki mają łagodne działanie oczyszczające, w związku z tym polecane są w przypadku problemów z trawieniem i zaparciami. Nie mniej jednak w medycynie ludowej była stosowana jako środek moczopędny, przeciwzapalny i przeciwreumatyczny.
    Kupując miechunkę należy zwrócić uwagę na kolor owoców: powinny być one pomarańczowe. Żółte i zielone będą niedojrzałe, zaś brązowe przejrzałe.
    Owoce należy wyjąć z "lampionu" i umyć pod bieżącą wodą. Mogą być jadane surowe. Z powodzeniem nadają się do przetworów, czy nalewek, a także jako dodatek do sałatek, ciast oraz jako dekoracja wypieków. Suszona miechunka jest zdrową alternatywą dla chipsów, paluszków, krakersów i innych tego typu przekąsek. Suszone owoce mogą być również dodatkiem do jogurtu czy muesli. 

Komentarze

Popularne posty