oregano

     Oregano, czyli lebiodka pospolita, to przyprawa, której właściwości docenili już starożytni Grecy. Przykładali oni liście tej rośliny, aby złagodzić bóle mięśni. Z kolei Rzymianie stosowali je na ukąszenia skorpionów i pająków. Dawniej mężczyźni traktowali mieszankę z oregano i oliwy z oliwek jako sposób na porost włosów. To samo połączenie (oregano z oliwą) bywało uznawane za skuteczny środek na reumatyzm i zwichnięcia. Z kolei olejek z oregano był stosowany na wzmocnienie odporności. Obecnie oregano większe zastosowanie znalazło w kuchni niż w medycynie. Jednak współczesne badania wykazują, że oregano, a także olejek z oregano, posiada wiele właściwości leczniczych. Oregano wykazuje m.in. działanie przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, poprawia trawienie, łagodzi kaszel.

    Oregano może zapobiegać schorzeniom cywilizacyjnym, takim jak cukrzyca, choroby serca czy nowotwory. Wszystko dzięki wysokiej zawartości składników fenolowych, przekonują naukowcy. Wstępne badania potwierdzają właściwości przeciwutleniające oraz zdolność wymiatania wolnych rodników i sugerują, że oregano może mieć właściwości przeciwnowotworowe.

    Oregano wzmaga wydzielanie śluzu przez błony śluzowe górnych dróg oddechowych oraz działa rozkurczowo na mięśnie gładkie oskrzeli, w związku z tym w ziołolecznictwie jest stosowane w nieżytach górnych dróg oddechowych, kaszlu i utrudnionym odkrztuszaniu.

    W lecznictwie ludowym ziele lebiodki uważane jest za skuteczny środek uspokajający, stosowany w niektórych zaburzeniach psychicznych, jak histeria.

    Oregano można wykorzystać w świądzie skóry i trudno gojących się ranach, a także do obmywania ciała obłożnie chorych, nie opuszczających łóżka, w celu zapobieżenia tworzeniu się odleżyn.

    Oregano w kuchni... doda smaku pieczywu drożdżowemu, marynowanym warzywom, czarnej fasoli, cukinii, bakłażanom, pieczonym mięsom oraz rybom. Przyprawa ta wzbogaca smak potraw na bazie sera i jajek. Oregano można wykorzystać także do przyrządzania gulaszów i zup. Z oregano doskonale komponują się czosnek, tymianek, pietruszka i oliwa z oliwek. Jednak oregano najbardziej znane jest jako przyprawa do pizzy.

    Świeże oregano powinno być jasnozielone i niezwiędnięte. Należy unikać roślin, których liście i łodygi są poczerniałe lub pożółkłe. Oregano powinno mieć słodkawy, aromatyczny zapach. Świeże oregano można przechowywać w lodówce do 3 dni.

Komentarze

Popularne posty