rozmaryn
Rozmaryn to zioło, którego właściwości pierwsi docenili mieszkańcy obszarów śródziemnomorskich. Rozmaryn był uznawany przez nich nie tylko za roślinę leczniczą, lecz także za symbol miłości i wierności. Podczas ceremonii zaślubin panny młode często miały na głowie wianek z rozmarynu, a goście weselni otrzymywali gałązkę tej rośliny na znak miłości i lojalności.
Dawniej gałązki rozmarynowe wykorzystywano także, aby odpędzić "złe duchy" oraz koszmary nocne. Uważano bowiem, że gałązka umieszczona pod poduszką przeniesie spokojny sen. Z kolei w szpitalach francuskich palono rozmaryn razem z owocami jałowca, aby oczyścić powietrze i zapobiec szerzeniu się infekcji.
Rozmaryn, a zwłaszcza pozyskiwany z niego olejek rozmarynowy, wykazuje bowiem silne właściwości wiruso-, bakterio- i grzybobójcze. Poza tym rozmaryn i olejek rozmarynowy wzmacnia odporność, działa przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo, z powodzeniem może być stosowany u chorych na cukrzycę. A to niejedyne właściwości rozmarynu.
Rozmaryn od dawna stosowany był w tradycyjnej medycynie ludowej w leczeniu hiperglikemii. Jego przeciwcukrzycowe właściwości potwierdzono w wielu badaniach naukowych. Wykazały one, że ekstrakt z rozmarynu przyczynia się do wzrostu poziomu insuliny i obniżenia poziomu glukozy we krwi.
W medycynie naturalnej rozkurczające działanie rozmarynu wykorzystuje się w chorobach przewodu pokarmowego. Łagodzi on bóle żołądka, wspomaga leczenie chorób jelit i pęcherzyka żółciowego (ma działanie żółciopędne i żółciotwórcze). A dzięki obecności goryczki pobudza czynność wydzielniczą żołądka i poprawia trawienie. Współczesne badania wykazały, że rozmaryn może także uchronić przed wrzodami żołądka.
Rozmaryn stosowany zewnętrznie łagodzi bóle mięśniowe, reumatyczne i poprawia krążenie krwi w skórze. Pomocniczo jest stosowany w chorobach skóry na tle bakteryjnym.
Zawarty w rozmarynie kwas rozmarynowy zapobiega depresji, a jednocześnie niweluje stres i uspokaja. Jest on składnikiem wielu aptecznych leków uspokajających. Poza tym kwas rozmarynowy zwalcza wirusy, bakterie i grzyby, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, chroni przed szkodliwym wpływem promieniowania UV i wolnymi rodnikami. Posiada ponadto nieznaczne właściwości przeciwalergiczne.
Rozmaryn jest stosowany także do odpędzania moli z ubrań. Gałązka rozmarynu wrzucona do ogniska odstraszy natrętne komary. To także sprawdzony sposób na kleszcze. Wystarczy zaparzyć niewielką ilość rozmarynu (jak zwykłą herbatę), a przestudzony napar przelać do atomizera i wymieszać z sokiem z cytryny. Taki spray powinien odstraszyć roznosicieli boreliozy.
Rozmaryn jako przyprawa.... Posiada mocny, korzenny zapach i delikatnie gorzki smak. Rozmaryn jest wykorzystywany w kuchni śródziemnomorskiej jako zioło wzbogacające smak - służy do przyprawiania drobiu, jagnięciny, ryb, dań ryżowych, warzyw i zup. Dodaje się go często do win i piw. Rozmaryn znalazł też inne praktyczne zastosowanie w kuchni - jego łodyga może posłużyć jako aromatyczna szpilka do szaszłyków.
Komentarze
Prześlij komentarz