bukszpan
Bukszpan wieczniezielony należy do rodziny Bukszpanowatych. Na świecie znane jest 30 gatunków bukszpanu. W stanie naturalnym występują w Europie, południowo-zachodniej Afryce, Ameryce Środkowej i w Azji. Bukszpan jest krzewem zimozielonym, długowiecznym, o powolnym wzroście, przy czym nieformowany może wyrosnąć nawet do ponad 2 m wysokości. A dzięki ładnej, regularnej budowie, krzew ten doskonale nadaje się na niskie strzyżone żywopłoty i obwódki, może być także uprawiany w pojemnikach.
Na niskie formowane żywopłoty najlepiej nadają się odmiany bukszpanu wieczniezielonego Suffruticosa i Elegantissima. Obie doskonałe są również do uprawy w pojemnikach.
Bukszpan wieczniezielony dobrze rośnie zarówno na stanowisku słonecznym, ale nie narażonym bezpośrednio na silnie palące promienie słońca, jak i lekko zacienionym. Lubi stanowiska zaciszne i wilgotne, jednakże nie podmokłe.
Młodych sadzonek nie wolno przycinać od razu po posadzeniu, a dopiero gdy się przyjmą. Cięcie można wykonać w 2 terminach: wczesną wiosną w marcu i w połowie lata. Świeże przyrosty skracamy o około 1/3 ich długości. Cięcia letniego nie wykonujmy później niż w sierpniu, żeby pobudzone pędy zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimowych mrozów.
Ze względu na zawartość szkodliwych alkaloidów bukszpan należy do roślin trujących. Ta właściwość wykorzystywana jest jednak w przemyśle farmaceutycznym w produkcji leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Z kolei drewno bukszpanu jest bardzo trwałe, dzięki czemu jest wykorzystywane m.in. do produkcji instrumentów muzycznych.
Komentarze
Prześlij komentarz