babka lancetowata

     Babka lancetowata to roślina stosowana od wieków w medycynie naturalnej. To bylina o stosunkowo niewielkich wymaganiach uprawnych. Dzięki łatwemu przystosowaniu do różnych warunków atmosferycznych, występuje niemal na całym świecie. 

    Uprawę babki lancetowatej prowadzi się dla celów ozdobnych, na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, a także do badań naukowych. Współczesne badania naukowe potwierdzają zawartość wielu związków o działaniu prozdrowotnym w wyciągu z babki lancetowatej. Można ją stosować pod wieloma postaciami, m.in. syropu, naparu lub nalewki.

    Babka lancetowata zakwita w maju. Posiada brunatny, kłosowaty kwiatostan pokryty drobnymi, białymi płatkami, jednak jej najcenniejszym składnikiem nie są ani jej kwiaty, ani nasiona. Skarbnicą aktywnych związków chemicznych są podłużne, lancetowate, równolegle unerwione liście babki lancetowatej. Aby można było je wykorzystać, należy zebrać je w okresie kwitnienia, a następnie wysuszyć.

właściwości i zastosowanie:

- główne obszary zastosowań babki lancetowatej w medycynie to infekcje dróg oddechowych oraz gojenie ran (jej składniki przyspieszają regenerację naskórka oraz działają bakteriostatycznie w obrębie rany)

-  z powodzeniem można ją stosować w razie ukąszeń owadów - zmniejszy dolegliwości bólowe, zredukuje obrzęk i stan zapalny w okolicy ukąszenia

- opatrunki z wykorzystaniem babki lancetowatej wykorzystuje się także w leczeniu oparzeń oraz odleżyn

- napar z babki lancetowatej pomaga w łagodzeniu objawów infekcji dróg oddechowych

- wyciąg z babki lancetowatej działa rozkurczająco na oskrzela, zmniejsza ich obrzęk i łagodzi stan zapalny, zaś syrop z  z miodem redukuje suchy kaszel i pomaga pozbyć się chrypki

- zawiera wiele substancji potencjalnie wspomagających działanie przewodu pokarmowego

- składniki aktywne, które zidentyfikowano w babce lancetowatej, to m.in.: pektyny i polisacharydy, flawonoidy, garbniki, irydoidy, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy i składniki mineralne (to świetne źródło krzemu, cynku, beta-karotenu i witamin C i K)

- świeże liście babki lancetowatej mogą być z powodzeniem wykorzystywane jako dodatek do letnich potraw

Komentarze

Popularne posty