głóg
Głóg jest dosyć pospolitym ciernistym krzewem albo małym drzewem wyrastającym do 5 metrów. Zakwita najczęściej w maju lub na przełomie maja i czerwca i wtedy zbiera się jego kwiaty, owoce pozyskuje się zaś jesienią. Owoce głogu zawierają prowitaminę A i witaminę C.
Medycyna ludowa polecała herbatki, odwary i nalewki z głogu przy bardzo wielu dolegliwościach, m.in. przy nadpobudliwości i bezsenności, przy miażdżycy jako środek wzmacniający mięsień sercowy i regulujący pracę naczyń wieńcowych. Poza tym głóg wykorzystywano jako lek przeciwuczuleniowy, przeciwskurczowy, tonizujący bóle serca, a niekiedy też bóle zębów, moczopędny i przeciwreumatyczny. Warto stosować go w przemęczeniu, schorzeniach tarczycy, zatruciach nikotyną i alkoholem oraz chorobach zakaźnych i dolegliwościach okresu przekwitania.
Z kolei współczesna fitoterapia uważa, że czerwone owoce głogu, mają podobne jak kwiaty, ale nieco łagodniejsze działanie. Dlatego głównie z kwiatów sporządza się dużo przeróżnych preparatów leczniczych. Dawniej bowiem w medycynie ludowej kwiaty stosowano znacznie rzadziej niż owoce, zapewne również dlatego, że głóg kwitnie bardzo krótko i dobry surowiec można pozyskiwać tylko przez kilka dni.
pomocny przy:
- przy bólach wątroby i woreczka żółciowego - > napary i herbatki z owoców głogu (pół łyżki wysuszonych i potłuczonych owoców głogu zalać szklanką wrzątku, a następnie odstawić pod przykryciem na godzinę, potem lekko dosłodzić miodem i wypić w 3 porcjach w ciągu dnia)
- na bolące dziąsła i zęby -> medycyna ludowa radziła żuć powoli i dokładnie świeże owoce głogu w przypadku chorób i bólu dziąseł i zębów (czynności te należy wykonywać 2-3razy w ciągu dnia przez 15-20 minut, aby poprawić stan dziąseł, kuracja powinna trwać 1-2 miesiące)
- na hemoroidy i nie tylko - > w medycynie ludowej świeże owoce głogu jadane 3 razy dziennie były lekiem przy hemoroidach; powidła z owoców stosowano przy krwawych biegunkach i kamicy nerkowej; z kolei konfitury z owoców zażywane po łyżce 1 albo 2 razy dziennie pomagają zrzucić nadwagę
- na uczulenia -> przy uczuleniach pomocne były wyciągi z owoców (rozdrobnić 2 łyżki wysuszonych owoców i zalać letnią wodą albo słabą herbatą z owoców dzikiej róży; po 12 godzinach zlać płyn, a owoce zalać niewielką ilością wrzątku i krótko zagotować; odwar dolać do wcześniej odlanego płynu i wymieszać; pić w ciągu dnia między posiłkami; aby solidnie odtruć organizm, trzeba kurację prowadzić przez co najmniej 2-3 tygodnie, a po miesięcznej przerwie można powtórzyć)
- na inne dolegliwości -> w uczuciach duszności, dla wzmocnienia serca, stanach napięcia nerwowego, nerwicach przewodu pokarmowego, niewydolności trawienia, również przy migrenach, szumach w uszach, napadowych zawrotach głowy, nadciśnieniu i zaburzeniach krążenia krwi, pomocne okazują się odwary
Przetworów z głogu nie powinno się stosować przy obniżonym ciśnieniu. Należy go również używać w ilościach umiarkowanych i nie zwiększać dawek, zwłaszcza przy niedomaganiach serca, bo jest to zioło stosunkowo silnie działające, dlatego np. kuracje chorób serca niektórzy zielarze radzą prowadzić w porozumieniu z lekarzem.
Suszonych owoców warto używać do aromatyzowania napojów, kompotów. Dawniej dodawano zmielone owoce do mąki z której wypiekano chleb. Poza tym z głogu można sporządzać kisiele, kompoty, galaretki, marmolady i dżemy. W staropolskiej kuchni znana była zupa z głogu.
Komentarze
Prześlij komentarz