kasza bulgur
Kasza bulgur jest otrzymywana z gotowanych, wysuszonych i gniecionych ziaren pszenicy durum - najbardziej wartościowej odmiany pszenicy.
Występuje ona w 3 odmianach: drobno-, średnio- i gruboziarnistej. Drobnoziarnistą odmianę najczęściej wykorzystuje się do przyrządzania sałatek, zup i faszerowania warzyw, a średnio- i gruboziarnistą - do wykonania słynnej bliskowschodniej potrawy zwanej pilaw. Niestety, gruboziarnista kasza bulgur nie jest dla każdego. Częste jedzenie grubych kasz może zaszkodzić cierpiącym na wrzody żołądka i dwunastnicy, nadkwaśny nieżyt żołądka i refluks żołądkowo-przełykowy.
właściwości i zastosowanie:
- jest bogata w błonnik, który obniża poziom "złego" cholesterolu i wiąże tłuszcze w przewodzie pokarmowym, a tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy, która może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu czy zatoru płucnego i zakrzepicy
- zawiera potas, wapń, magnez, sód, fosfor
- jest bogata w witaminy z grupy B
- może wspomóc leczenie anemii, ponieważ jest bogata w żelazo i kwas foliowy
- posiada więcej błonnika niż inne kasze pszeniczne, czyli kuskus i kasza manna, a do tego jest najmniej kaloryczna
- ma niski indeks glikemiczny
- zawiera gluten
Jak gotować?
Zalej kaszę bulgur lekko osolonym wrzątkiem w proporcji 1:2,5 (1 porcja kaszy na 2,5 porcje wody), a następnie gotuj bez przykrycia przez około 7 min. Po tym czasie zdejmij z ognia, przykryj i pozostaw do spęcznienia.
Komentarze
Prześlij komentarz