jaja przepiórcze

     Jajka przepiórek są szczególnie cenione w Japonii, Korei, Indonezji oraz w krajach Ameryki Południowej oraz Środkowej.

     Są niewielkie, jedno jajo waży około 10 gramów, a jego objętość stanowi zwykle około 25% objętości kurzego jajka. Jajka przepiórek mają beżową albo szarawą skorupkę, na której mogą pojawiać się brązowe plamki. Są też bardziej kaloryczne niż jajka kurze i zawierają znacznie więcej cennych witamin i minerałów, takich jak: fosfor, miedź, magnez, cynk, potas, żelazo, selen, wapń, witaminy A, C, D, E, K, z grupy B. To także źródło pełnowartościowego białka. 

    Ich dodatkową zaletą jest trwałość. W lodówce takie jajka zachowują swoje walory smakowe i pełnie wartości odżywczych nawet do 3 miesięcy.

    Można je spożywać na surowo, na przykład jako dodatek do tatara. Jajka wykorzystuje się również jako dodatek do sałatek, przekąsek, zup, a także wielu innych potraw. Jedną z bardziej znanych potraw z jajkami przepiórczymi jest sałatka nicejska.

    Uwaga. Jajka przepiórek należy gotować krótko - będą ugotowane na miękko już po około 60-90 sek, natomiast żeby jajka były ugotowane na twardo trzeba je gotować przez około 3 min. Po ugotowaniu jajka warto zalać zimną wodą i odstawić na kilka minut, żeby było je łatwiej obrać ze skorupek.

Komentarze

Popularne posty