olej moringa

    Olej moringa jest pozyskiwany z nasion rośliny nazywanej "drzewem długowieczności". Jego cechą charakterystyczną jest to, że jako 1 z niewielu olejów w większości (74,9%) składa się z kwasu oleinowego, który ma pozytywny wpływ na zdrowie. Pod względem zawartości dobroczynnego kwasu oleinowego dorównuje oliwie z oliwek.
    Spośród "dobrych" tłuszczów znajdujących się w oleju moringa można jeszcze wymienić kwas oleopalmitynowy (MUFA) oraz kwasy: linolowy i linolenowy (wielonienasycone kwasy tłuszczowe PUFA). Jak w każdym oleju, także w oleju moringa znajdują się niekorzystne dla zdrowia tłuszcze nasycone, które podnoszą stężenie złego cholesterolu. Stanowią one 20% jego zawartości.
    Poza tym olej moringa zawiera  także inne substancje, które pozytywnie wpływają na zdrowie - witaminy (A i E), sterole i antyoksydanty. 
    Olej moringa tłoczony na zimno może być stosowany do sosów sałatkowych lub do majonezu. Ze względu na dużą ilość kwasów jednonienasyconych, które mają wysoką temperaturę dymienia, nadaje się też do smażenia, ale krótkiego. Jednak w tym przypadku najlepszy jest olej moringa rafinowany.
    Należy go przechowywać w chłodnym miejscu, najlepiej w butelce z ciemnego szkła, z dala od światła. Po otwarciu najlepiej zużyć go w ciągu 3 miesięcy.
    Olejek moringa polecany jest w celu zmiękczania i nawilżania skóry. Zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe wzmacniają barierę ochronną skóry, zapobiegają "ucieczce" wody ze skóry, poprawiając poziom jej nawilżenia oraz działają łagodząco i odżywczo. Poza tym aktywizują procesy regeneracyjne uszkodzonej bariery lipidowej naskórka oraz niwelują stany zapalne i stabilizują metabolizm skóry. W związku z tym olej moringa jest polecany przede wszystkim osobom z cerą suchą i dojrzałą.
    Można go również nakładać na włosy. Zapobiega wypadaniu włosów, wzmacniając ich cebulki. Pomaga w walce z łupieżem. Olej moringa można stosować zarówno przed jak i po myciu. Przed umyciem można go zastosować jako odżywkę regenerującą  - wystarczy nałożyć olejek na nieumyte włosy i zrobić kompres z ręcznika, po minimum 30 minutach należy umyć włosy. Może posłużyć także jako serum przed stylizacją - wystarczy nanieść niewielką ilość na wilgotne włosy.
    Nadaje się również do masażu albo do pielęgnacji skóry po kąpieli.

Komentarze

Popularne posty