pieczarka polna
Pieczarka polna, zwana również pieczarką łąkową, ogrodową albo prawdziwą, to grzyb jadalny z rodziny pieczarkowatych. Charakteryzuje się intensywnie grzybowym smakiem i aromatem. Jest gatunkiem dosyć szeroko rozpowszechnionym na całym świecie; można ją spotkać w obu Amerykach, w Azji, Australii, Afryce, Europie oraz na wielu wyspach. Na zachodzie Europy, ze względu na obfite nawożenie łąk i pastwisk, pieczarka polna staje się rzadkością. W Polsce jednak gatunek ten jest wciąż pospolity, a jego zbiór wcale nie musi być trudny nawet dla mniej wprawnych grzybiarzy.
Polska należy do ścisłej czołówki największych producentów pieczarek w Europie.
Owocniki pieczarki łąkowej wzrastają w ekstremalnie szybkim tempie. Po obfitych deszczach potrafią pojawiać się wśród traw nawet w ciągu jednego dnia. Najchętniej wybieranymi miejscami tych grzybów są przydrożne rowy, łąki, pastwiska, a także nienawożone pola, na których wypasane jest bydło. Pieczarki łąkowe bardzo chętnie wybierają miejsca trawiaste, nawożone nawozem końskim. Nie są spotykane w lasach. Ich zbiorem cieszyć się można od maja do października.
Jak ją rozpoznać?
- średnica kapelusza w wypadku tych grzybów wynosi zazwyczaj 5-11 cm
- spód kapelusza posiada blaszki o początkowo różowym zabarwieniu; z wiekiem kolor zmienia się na ciemnobrązowy, a u mocno dojrzałych okazów blaszki stają się sine i fioletowe
- miąższ pieczarek łąkowych jest biały, a po przekrojeniu ma tendencję do lokalnego różowienia, ponadto charakteryzuje się lekko grzybowym zapachem i przyjemnym smakiem
Pieczarki polne są świetnym składnikiem wielu zup, lecz także dań mięsnych. Grzyby te można z powodzeniem piec, smażyć oraz dusić.
Komentarze
Prześlij komentarz