liście orzecha włoskiego

     Liście orzecha włoskiego mają działanie przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, jak również działają ściągająco. Są polecane w przypadku trudno gojących się ran. Można je stosować zarówno doustnie, jak i na skórę. A stosowane na skórę wykazują działanie: 

przeciwłupieżowo

wspomagająco w leczeniu grzybicy skóry

łagodząco na zmiany skórne, także na stan zapalny rozwijający się na skórze

pogłębiają piękny brązowy kolor włosów, jeśli zdecydujemy się robić płukanki z liści orzecha włoskiego

    Liście orzecha włoskiego można dodawać do kąpieli. Świetnie sprawdzą się jako remedium na nadmierną potliwość. W tym celu można nawet użyć świeżych liści orzecha włoskiego - należy je umyć, rozdrobnić i zalać wodą. Niestety, minusem i to sporym jest fakt, że liście orzecha bardzo mocno barwią. 

    Liście orzecha włoskiego zbiera się w maju i czerwcu, ale uwaga - należy oglądać każdy liść. Muszą być zdrowe, zielone. Tylko takie nadają się do suszenia. A po ususzeniu powinny pozostać zielone. Jeśli zbrązowieją - nie nadają się do użytku i trzeba je wyrzucić. 

    inne właściwości / zastosowanie:

bardzo często są dodawane do kiszonych ogórków

usprawniają funkcjonowanie jelit, pomagając pozbyć się ewentualnych pasożytów z przewodu pokarmowego

- napar i odwar z liści orzecha włoskiego barwi nie tylko włosy, lecz także i skórę

  • aby przygotować napar z liści orzecha włoskiego należy zalać 2 łyżki pokruszonych i ususzonych liści orzecha włoskiego wrzątkiem i pozostawić pod przykryciem na 20 minut
  • w celu przygotowania odwaru z liści orzecha włoskiego należy 3 łyżki suszu gotować w litrze wody przez 10 minut
- zarówno napar, jak i odwar z liści orzecha włoskiego należy pić na czczo - tylko wtedy odczujemy pozytywne działanie na układ pokarmowy i pozbędziemy się ewentualnych pasożytów z jelit

Komentarze

Popularne posty