kocimiętka

     Kocimiętka to bardzo aromatyczna roślina z rodziny jasnotowatych. Osiąga wysokość od 90 do 150 cm, a jej szarozielone liście w kształcie serca dochodzą do mniej więcej 10 cm długości. Rośnie bardzo szybko.

    Kwiaty zebrane w pionowe kwiatostany mogą mieć barwę - w zależności od gatunku - niebieską, białą, różową albo lawendową. Kocimiętka w swej uprawie nie jest zbyt wymagająca, wyrośnie nawet na przeciętnej lub suchej glebie. Lubi miejsca nasłonecznione i bardzo dobrze znosi susze. Jest chwalona przez ogrodników, ponieważ w swoim sąsiedztwie nie pozwala wyrosnąć chwastom.

    Liście kocimiętki są wykorzystywane jako surowiec zielarski. Zawierają: olejki eteryczne, irydoid nepetalakton, garbniki, gorczyce, witaminy (A, B i C), kwasy organiczne oraz składniki mineralne jak magnez, fosfor, mangan, sód i nieznaczne ilości siarki.

    W ziołolecznictwie kocimiętka znalazła szerokie zastosowanie jako środek uspokajający. Zawarty w niej nepetalakton wykazuje działanie bakteriostatyczne. Jest idealnym lekarstwem na bóle głowy i brzucha oraz łagodzi gorączkę. Roślina bywa także pomocna w leczeniu grypy i przeziębień.

    Wyciąg z kocimiętki ma działanie antyseptyczne, odkażające oraz przeciwgnilne. Wypijany na czczo pomaga zwalczyć pasożyty przewodu pokarmowego, łagodzi niestrawność, biegunkę oraz kolkę. Nalewkę z tego zioła można stosować zewnętrznie w leczeniu bólu reumatycznego oraz artretycznego bólu stawów.

    Kocimiętka jest źródłem nektaru dla niektórych owadów zapylających, takich jak motyle, pszczoły i ćmy. Dzięki niej pszczelarze mogą wzbogacić swoje pasieki. A ze względu na zawarte w liściach olejki eteryczne jest także uwielbiana przez koty. Na ludzi działa kojąco i wprawia ich w dobry nastrój. 

Komentarze

Popularne posty