kawior

   Kawior to solona ikra z jesiotra pochodzącego z Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego (bieługa, jesiotr rosyjski, siewruga). Kawior pozyskiwany od bieługi jest uznawany za najdroższy kawior na świecie.
   Ikra bieługi charakteryzuje się dużymi jajkami oraz ma barwę od jasnoszarej do czarnej. Drugą pod względem jakości jest ikra jesiotra rosyjskiego o barwie od jasnobrązowej do brązowej, mająca nieco mniejsze jajka niż ikra produkowana przez bieługę.
   Kawior może być niepasteryzowany albo poddawany temu procesowi, co zmniejsza jego wartość kulinarną i ekonomiczną. Obecnie kawiorem określa się także ikrę innych gatunków jesiotra lub ryb łososiowatych, zarówno tych pochodzących z połowów naturalnych, jak i z hodowli. Kawior z łososia jest nazywany kawiorem czerwonym i jest on tańszy od kawioru pozyskiwanego z jesiotrów pochodzących z Morza Czarnego i Morza Kaspijskiego.
   Obecnie kawior jest uznawany za jeden z najdroższych przysmaków na świecie, ale mało kto wie, że nie zawsze tak było. W starożytności kawior był spożywany przez ludzi biednych, zwłaszcza rybaków, którzy łowili jesiotry dla rzymskich cesarzy, zabijali i oczyszczali je z ikry. Kawior zyskał popularność dzięki Iwanowi IV i zaczął być utożsamiany z daniem luksusowym oraz Rosją.
   Dawniej, aby uzyskać kawior ryby były zabijane. Obecnie ryb się nie zabija a podaje się im hormony wywołujące owulację, następnie pod obserwacją USG czeka się do momentu wytworzenia ikry przez rybę. W dalszej kolejności wyciska się ikrę po uprzednim nacięciu mięśnia moczowo- płciowego i wypuszcza się rybę z powrotem do wody. Obecnie największymi producentami kawioru są Stany Zjednoczone, Iran i Azerbejdżan.

właściwości:

- to źródło białka
- jest produktem bogatym w tłuszcze ze znaczną przewagą wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasów omega-3
- jest dobrym źródłem witaminy B12, a także selenu i żelaza
- zawiera znaczne ilości witaminy B2, B6, D, E,  a także wapnia, fosforu i magnezu
- jest źródłem sodu i cholesterolu 

   Kawior jest produktem alergennym, dlatego nie powinny go jeść osoby ze skłonnością do alergii, a jego spożycie powinny ograniczyć osoby z z nadciśnieniem tętniczym, chorobami nerek i wysokim stężeniem cholesterolu. 
   Do tego kawior pochodzący tak z naturalnych środowisk, jak i z hodowli  charakteryzuje się wysoką zawartością rtęci. 

   Spożywanie kawioru czarnego to swoisty rytuał. Podaje się go w kryształowej misce zanurzonej w pokruszonym lodzie. Specjał ten nakłada się na pieczywo sztućcami ze złota, kości słoniowej lub masy perłowej, tak aby kawior nie stracił swoich walorów smakowych. Jajka kawioru należy delikatnie przegryźć, rozprowadzić na podniebieniu i popić je szampanem, białym winem lub wódką. Kawior podaje się najczęściej z blinami, razowym pieczywem, tostami albo w jajku czy w ugotowanych ziemniakach w mundurkach. Kawioru na pieczywie się nie rozsmarowuje. Przysmak ten jada się też z homarami, ostrygami i rybami.

   Uwaga! 

   W związku ze spadkiem populacji jesiotrów, kawior uzyskiwany z tych ryb musi posiadać dokumenty CITES potwierdzające, że handel nim nie zagraża przetrwaniu gatunku i jest zrównoważony. Dodatkowo na opakowaniu kawioru z legalnych połowów powinna znajdować się jednorazowa etykieta, która ulega zniszczeniu podczas otwierania opakowania.

   W sklepach można spotkać sztucznie barwione ikry taszy, które są sprzedawane pod nazwą kawior, dlatego też należy zwracać uwagę na skład produktu. Warto pamiętać, że kawior należy spożyć bezpośrednio po otwarciu opakowania.

Komentarze

Popularne posty