fluoryt
Egipcjanie używali go do rzeźbienia skarabeuszy, Grecy do wyrobu waz (tzw. wazy murryńskie), a Chińczycy wykorzystują go do dziś jako materiał rzeźbiarski.
Fluoryt pozwala sobie radzić z nadmiarem chaotycznej energii. Pomaga wyjaśnić i wytłumaczyć wiedzę poznaną intuicyjnie. Wspomaga osoby pracujące umysłowo, a także uczącą się młodzież, ale musi być w kolorze fioletowym. Żółty jest polecany dla osób pracujących z grupą ludzi albo w grupie ludzi, gdyż stabilizuje i harmonizuje dynamikę wzajemnych relacji. Jest też uważany za kamień kreatywności. Z kolei fluoryt dymny głęboko oczyszcza aurę.
Kamień ten występuje w dużych skupiskach w USA, Kanadzie, Meksyku, Rosji, RPA, Tajlandii, Chin, Mongolii, Peru, Brazylii, Australii, a także w Niemczech, Szwajcarii, Czechach, Norwegii, Italii i Wielkiej Brytanii.
Fluoryt charakteryzuje się wyjątkowo dużą zmiennością zabarwienia. Np. szeroko znana jest zbita, pasiasta odmiana fluorytu zwana Blue John, występująca w kopalni Castleton w hrabstwie Derby w Anglii, którą od czasów starożytnych stosuje się do wyrobu waz, urn, naczyń i innych przedmiotów dekoracyjnych, jak również biżuterii.
Komentarze
Prześlij komentarz