brzoskwinie i morele

    Morele i brzoskwinie należą do Prunus Persica, tej samej rodziny owoców co śliwki. Miejscem ich pochodzenia nie jest jednak Persja, a Chiny. Drzewka morelowe i brzoskwiniowe rosły tam już 4000 lat temu. Do Europy dotarły wraz z karawanami kupców i wojskami Aleksandra Macedońskiego. Brzoskwinie najpierw zdobyły Grecję, a dopiero potem Imperium Rzymskie. Za to morele długo uważano za owoc przeklęty, ponieważ należały do ulubionych smakołyków Arabów najeżdżających Europę. Jeszcze w XVI wieku bardziej niż smak moreli ceniono dekoracyjność kwitnącego w przyklasztornych ogrodach morelowego drzewka.

właściwości i zastosowanie:
- brzoskwinie z omszałą skórką dzielą się na właściwki i twardki, gładkie zaś to nektarynki i bryniony (te dwie pierwsze są miękkie i nieco włókniste, a te dwie ostatnie twardawe i lekko chrupiące)
- są cennym źródłem beta-karotenu i błonnika
- zawierają też sporo witamin z grupy B, witaminę PP i nieco C
- najcenniejszym bogactwem brzoskwiń są pierwiastki mineralne: wapń (40 mg), żelazo (5 mg), magnez (10 mg)
- działają moczopędnie i wspomagają trawienie, a jadane regularnie oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii
- surowe brzoskwinie w 86% składają się z wody
- bardzo popularne w USA są suszone brzoskwinie, które podczas suszenia zachowują wszystkie wartościowe składniki
- nadają się na przeciery i dżemy

Morele są nie tylko bardzo smaczne, ale także sprzyjają zdrowiu i urodzie. Przede wszystkim zawierają przeciwutleniacze, które mają działanie antynowotworowe i przeciwstarzeniowe. Morele wpływają pozytywnie na ciśnienie, trawienie i pracę nerek, działają też zasadotwórczo, powinny je więc jeść osoby cierpiące na nadkwasotę.
Swój słoneczny kolor morele zawdzięczają beta-karotenowi, żółtemu barwnikowi, z którego wątroba produkuje witaminę A. Beta-karoten to silny przeciwutleniacz chroniący nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników odpowiedzialnych za rozwój chorób cywilizacyjnych oraz przyśpieszających proces starzenia organizmu. Jest bezcenny dla oczu i nadaje skórze młody zdrowy wygląd. Wystarczy zjeść 3 morele dziennie, by dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość tego przeciwutleniacza.

Morele - właściwości zdrowotne

Dzięki dużej ilości potasu regulują ciśnienie krwi i pracę nerek. Zawierają sporo żelaza, wapnia, fosforu, witaminy B, C, PP, błonnika. Poprawiają trawienie, zapobiegają anemii. Ale na tym nie koniec ich zalet!
Morele działają zasadotwórczo (zwłaszcza suszone). Dlatego poleca się je przy nadkwasocie oraz osobom codziennie jedzącym mięso, które ma właściwości zakwaszające.
Warto zjeść kilka owoców po treningu, by przywrócić równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Uwaga: w morelach suszonych jest więcej beta-karotenu, ale są bardziej kaloryczne. 100 g świeżych owoców to 47 kcal, suszonych – aż 284 kcal!


http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/Morele-reguluja-cisnienie-opozniaja-starzenie-i-lagodza-nadkwasote_37023.html

   
    Brzoskwinie są bardzo zdrowe, ale morele jeszcze lepsze. 100 g świeżych moreli ma tyle samo żelaza co brzoskwinie, mniej wapnia (15 mg), za to dużo fosforu (40 mg) i wprost niewiarygodnie dużo potasu (300 mg). Morele są aż czterokrotnie bogatszym niż brzoskwinie źródłem beta-karotenu. Mają też 3 razy więcej witaminy B2. To im zawdzięcza długowieczność tybetański naród Hunzów, który latem je świeże morele, zimą suszone maczane w mleku, a do smażenia używa jedynie oleju z pestek moreli. Ale uwaga. 100 g tych owoców dostarcza około 50 kcal, czyli o 10 więcej niż ta sama ilość brzoskwiń. To dlatego, że mają więcej cukru.
    Surowe morele w ponad 86% składają się z wody, zaś podczas suszenia zachowują wszystkie wartościowe składniki.

właściwości:
- zawierają przeciwutleniacze, które mają działanie antynowotworowe i przeciwstarzeniowe
- wpływają pozytywnie na ciśnienie, trawienie i pracę nerek, działają też zasadotwórczo
- zawierają sporo żelaza, wapnia, fosforu, witaminy B, C, PP, błonnika i mają dużą ilość potasu, a także beta-karoten
- nasiona moreli - w zależności od odmiany słodkie (rosnące w Azji) lub gorzkie (europejskie) - mogą w kuchni zastąpić migdały
- nadają się na przetwory


suszone

Komentarze

Popularne posty