brzoskwinie i morele
Morele i brzoskwinie należą do Prunus Persica, tej samej rodziny owoców co śliwki. Miejscem ich pochodzenia nie jest jednak Persja, a Chiny. Drzewka morelowe i brzoskwiniowe rosły tam już 4000 lat temu. Do Europy dotarły wraz z karawanami kupców i wojskami Aleksandra Macedońskiego. Brzoskwinie najpierw zdobyły Grecję, a dopiero potem Imperium Rzymskie. Za to morele długo uważano za owoc przeklęty, ponieważ należały do ulubionych smakołyków Arabów najeżdżających Europę. Jeszcze w XVI wieku bardziej niż smak moreli ceniono dekoracyjność kwitnącego w przyklasztornych ogrodach morelowego drzewka.
właściwości i zastosowanie:
- brzoskwinie z omszałą skórką dzielą się na właściwki i twardki, gładkie zaś to nektarynki i bryniony (te dwie pierwsze są miękkie i nieco włókniste, a te dwie ostatnie twardawe i lekko chrupiące)
- są cennym źródłem beta-karotenu i błonnika
- zawierają też sporo witamin z grupy B, witaminę PP i nieco C
- najcenniejszym bogactwem brzoskwiń są pierwiastki mineralne: wapń (40 mg), żelazo (5 mg), magnez (10 mg)
- działają moczopędnie i wspomagają trawienie, a jadane regularnie oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii
- surowe brzoskwinie w 86% składają się z wody
- bardzo popularne w USA są suszone brzoskwinie, które podczas suszenia zachowują wszystkie wartościowe składniki
- nadają się na przeciery i dżemy
Brzoskwinie są bardzo zdrowe, ale morele jeszcze lepsze. 100 g świeżych moreli ma tyle samo żelaza co brzoskwinie, mniej wapnia (15 mg), za to dużo fosforu (40 mg) i wprost niewiarygodnie dużo potasu (300 mg). Morele są aż czterokrotnie bogatszym niż brzoskwinie źródłem beta-karotenu. Mają też 3 razy więcej witaminy B2. To im zawdzięcza długowieczność tybetański naród Hunzów, który latem je świeże morele, zimą suszone maczane w mleku, a do smażenia używa jedynie oleju z pestek moreli. Ale uwaga. 100 g tych owoców dostarcza około 50 kcal, czyli o 10 więcej niż ta sama ilość brzoskwiń. To dlatego, że mają więcej cukru.
Surowe morele w ponad 86% składają się z wody, zaś podczas suszenia zachowują wszystkie wartościowe składniki.
właściwości:
- zawierają przeciwutleniacze, które mają działanie antynowotworowe i przeciwstarzeniowe
- wpływają pozytywnie na ciśnienie, trawienie i pracę nerek, działają też zasadotwórczo
- zawierają sporo żelaza, wapnia, fosforu, witaminy B, C, PP, błonnika i mają dużą ilość potasu, a także beta-karoten
- nasiona moreli - w zależności od odmiany słodkie (rosnące w Azji) lub gorzkie (europejskie) - mogą w kuchni zastąpić migdały
- nadają się na przetwory
Komentarze
Prześlij komentarz