ryba maślana

     Gatunki ryb zaliczane do ryb masłowych to ryby o długim ciele, spłaszczonym w bocznej części. Mięso ryby masłowej jest bardzo tłuste, zawiera dużo olejów oraz estrów parafiny. Z tego względu jest ona ciężkostrawna i może szkodzić osobom, które mają wrażliwy układ pokarmowy. Szacuje się, że około 80% osób dobrze toleruje spożywanie tej ryby, natomiast u pozostałych 20% pojawiają się problemy ze strony układu pokarmowego. Obecnie ryba maślana, która jest dopuszczana do sprzedaży, zgodnie z zaleceniami powinna być opatrzona informacją, że jej spożywanie może powodować problemy żołądkowo-jelitowe.

    U niektórych osób woski te mogą powodować zatrucie pokarmowe, które objawia się biegunką, nudnościami, wymiotami, bólem brzucha, trudnościami w oddychaniu oraz występowaniem zawrotów głowy. Czasami pojawiają się również zmiany skórne w postaci zaczerwienienia oraz wysypki. Niepokojące objawy występują zwykle po około 2 - 3 godzinach od zjedzenia ryby i utrzymują się mniej więcej przez dobę. Objawy zwykle znikają samoistnie, jednak należy w tym czasie przyjmować dużą ilość płynów, żeby nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

    Ryba maślana jest obecna w menu niektórych restauracji, a także nadmorskich smażalni ryb. Co ciekawe, mianem ryby maślanej określa się tak naprawdę kilka gatunków ryb, rzadko podaje się ich konkretne nazwy. Ryby, które można spotkać pod nazwą maślana lub masłowa poławiane są w różnych rejonach świata, a łączy je specyficzna konsystencja mięsa oraz smak. Gatunki sprzedawane pod nazwą ryby masłowej, które są najczęściej widywane w sklepach to: 

- anoplopoma

- eskolar

- kostropak

- żuwak fiatola

    Ryba maślana jest chętnie wykorzystywana w przemyśle spożywczym ze względu na smaczne mięso. To popularny składnik sushi.

właściwości i zastosowanie:

- mimo wszystko ryba maślana zawiera sporo cennych składników, jak witamina A, D, E

- jest ceniona w gastronomii przede wszystkim ze względu na swój delikatny smak i strukturę mięsa - jest ono smaczne i ma bardzo mało ości, co jest dla wielu osób ogromną zaletą

- ryba nadaje się do gotowania, smażenia, pieczenia oraz wędzenia, a jej przyrządzanie jest bardzo proste

rybę poddaną obróbce termicznej (na przykład wędzoną albo pieczoną) bardzo łatwo kroi się na plastry lub w kostki, dzięki czemu może stanowić smaczny dodatek do makaronów, sałatek czy kanapek

- uwaga, rybę można też ugotować, ale wywaru, który zawiera szkodliwe tłuszcze lepiej nie wykorzystywać w żaden sposób

Komentarze

Popularne posty