jodła
Jodły to okazałe drzewa szpilkowe zaliczane do rodziny sosnowatych. Są wartościowymi drzewami do ogrodu, gdyż są zielone przez cały rok. Ze względu na gęsto rosnące gałązki z dużą ilością igieł jodła jest chętnie wykorzystywana jako choinka na dekoracje bożonarodzeniowe. Drzewa te przybierają różne formy, a liczą ponad 40 gatunków i wiele odmian.
W ogrodzie jodła musi mieć miejsce żyzne i słoneczne z odpowiednią ilością wody w glebie. W przypadku suszy należy pamiętać o podlewaniu jej, zwłaszcza młodych sadzonek. Niektóre odmiany jodły, szczególnie karłowe muszą być podlewane nawet w starszym wieku. Dobrym sposobem na zatrzymanie wilgoci dla nich w glebie jest jej ściółkowanie korą wokół roślin. Dzięki temu gleba się lekko zakwasza i użyźnia co jodły bardzo lubią. Wysokie odmiany mogą być sadzone jako solitery w ogrodach przed domem, zaś odmiany niskie będą idealne na skalniak czy w połączeniu z niskimi krzewami zrzucającymi liście na zimę albo trawami.
Wśród wielu ozdobnych gatunków warte uwagi są koreańskie. Ciekawie wygląda odmiana Silberlocke o srebrnych poskręcanych igłach. Ta odmiana rośnie niska, a po około 30 latach osiąga zaledwie 5 - 6 m wysokości. W małych ogrodach dobrze prezentują się jodły szczepione na pniu, na przykład odmiana Nadelkissen o gęsto rosnących gałązkach. Corocznie przyrasta o zaledwie kilka cm, także 10-letnie okazy mają średnicę około 45 cm.
jodła a jodła
Jodła kalifornijska - zwana też jednobarwną, występuje naturalnie w górskich rejonach Ameryki Północnej. To duże drzewo o stożkowatej, regularnej koronie. Stare okazy często gubią najniższe gałęzie. Gatunek cieszy się popularnością z powodu długich, miękkich, niebieskozielonych igieł o pięknym zapachu. Jest łatwy w uprawie, odporny na okresowe susze, zanieczyszczenia powietrza i mrozy. Lubi wilgotne, żyzne, przepuszczalne gleby o odczynie zbliżonym do obojętnego i nasłonecznienie. Do odmian jodły kalifornijskiej należy jodła srebrna.
Jodła kaukaska - w naturze rośnie w północno-zachodniej Turcji i w górach Kaukazu. Wyróżnia się kształtną koroną, z początku piramidalną, a potem stożkowatą. Gałęzie układają się poziomo i utrzymują aż do samej ziemi. Długie, ciemnozielone igły mają na spodzie 2 białe paski. Sadzonki jodły kaukaskiej preferują świeże i wilgotne gleby oraz stanowiska osłonięte od wiatru. Wymagają wysokiej wilgotności powietrza, najlepiej rosną więc w pobliżu zbiorników wodnych. Nie są w pełni mrozoodporne, nie tolerują też zanieczyszczonego powietrza. Odmiany jodły kaukaskiej do ogrodów to m.in. Aurea, Barabits Compact czy Golden Spreader.
Jodła koreańska - pochodzi z górskich rejonów Korei Południowej. Wyróżnia ją smukła korona o stożkowatym kształcie. Osiąga 3 - 4 m wysokości. Posiada krótkie i dość sztywne igły, które są z wierzchu ciemnozielone, a od spodu białe. Charakteryzuje się dekoracyjnymi, fioletowo-niebieskimi szyszkami. Do uprawy sadzonek jodły koreańskiej konieczne jest słońce lub półcień, wymagają też zasobnych, piaszczysto-gliniastych gleb. Gatunek jest wrażliwy na suszę, zanieczyszczone powietrze i mroźne, suche wiatry. Cechuje się dobrą mrozoodpornością, lecz wiosenne przymrozki mogą uszkodzić młode przyrosty. Odmiany jodły koreańskiej do ogrodów to m.in. Brilliant, Cis czy Great Carpet.
Jodła pospolita (biała) - ma koronę stożkowatą lub kolumnową i dorasta do 20 - 50 m wysokości. Może dożyć nawet do 400 lat. Posiada tępo zakończone igły o długości od 1,5 do 3 cm, które na górze są zielone, a na spodzie srebrzyste z 2 białymi paskami. Walcowate, zielone szyszki zmieniają barwę na brązową podczas dojrzewania. Jodła pospolita lubi miejsca cieniste i wilgotne, nie jest odporna na suszę i zanieczyszczenia. Gleba do jej uprawy powinna być wilgotna i świeża o lekko kwaśnym odczynie. Drzewo jest wrażliwe na niskie temperatury. Do ogrodów poleca się odmiany o ograniczonej sile wzrostu, takie jak Brinar, Franta czy Ibergeregg.
![]() |
jodła pospolita |
Komentarze
Prześlij komentarz