mirabelki
Mirabelka - odmiana śliwy domowej pochodzącej z Azji - jest krzewem albo małym drzewkiem dorastającym do 3-6 metrów wysokości. Ta mało wymagająca rośliną do wzrostu potrzebuje jedynie słonecznego stanowiska. Do Europy została sprowadzona mniej więcej w XIII wieku, kiedy to francuski hrabia René-le-Bon rozpoczął na terenie Lotaryngii hodowlę sadzonek przywiezionych z Azji. Owoce mirabelek z miejsca podbiły Lotaryngię i zostały okrzyknięte regionalnym skarbem, a w połowie XX wieku pochodziło stamtąd już 80% światowej produkcji tych owoców.
Mirabelki kwitną w kwietniu / maju, a pokrywają się przy tym pachnącymi kwiatami w kolorze białym. Owocują - zależnie od odmiany - na przełomie lipca i sierpnia albo pod koniec sierpnia. Mają charakterystyczne niezbyt duże, owalne owoce w złotożółtym kolorze, o średnicy około 1,5 cm. Drzewka mirabelki potrafią owocować nawet 30 lat! Pestki mirabelek - podobnie jak moreli, wiśni, brzoskwiń czy innych odmian śliwek - są trujące, gdyż zawierają niebezpieczną dla naszego zdrowia amigdalinę.
Mirabelki - podobnie jak pozostałe odmiany śliwek - zawierają pektyny i sorbitol; mają w sobie też sporo węglowodanów, zaś ich indeks glikemiczny wynosi 35. Jeszcze większy indeks mają suszone mirabelki. Owoce te przeciwdziałają miażdżycy, obniżają ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu, przeciwdziałają zaparciom - regulują trawienie i pracę jelit, łagodzą stany zapalne w organizmie, dobrze wypływają na wzrok i skórę, przeciwdziałają anemii i osteoporozie, wspomagają odchudzanie, zmniejszają reakcje alergiczne na pyłki drzew, poprawiają krążenie krwi, a także niszczą wolne rodniki, chroniąc od nowotworów i opóźniając procesy starzenia się organizmu. Ponadto świetnie nadają się na wszelkiego rodzaju przetwory jak kompoty, dżemy, powidła, nalewki, soki, marynaty. W Rumunii z kolei, z niedojrzałych, jeszcze zielonych mirabelek przygotowuje się kwaśną zupę.
Komentarze
Prześlij komentarz