ciecierzyca

   Ciecierzyca, zwana też cieciorką albo grochem włoskim, jest rośliną strączkową, już od dawna znaną i docenianą w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego i na Bliskim Wschodzie. W kuchni arabskiej jest wykorzystywana do przyrządzania falafeli oraz humusu.
   Istnieją 2 rodzaje ciecierzycy: kabuli i desi. Ziarna kabuli są duże i mają kremową barwę, desi są małe i występują w wielu kolorach - brązowym, czarnym, czerwonym, kremowym, zielonym i żółtym.
   Ciecierzyca jest bogatym źródłem białka - w 100 g ugotowanej ciecierzycy jest aż 8,86 g białka, które wykazuje stosunkowo dużą wartość odżywczą. Nie mniej jednak lepiej połączyć ciecierzycę z innymi produktami roślinnymi w jednym posiłku, gdyż w ten sposób białko jest bardziej pełnowartościowe niż osobno.
   Ciecierzyca obniża poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi; zawiera spore ilości żelaza oraz błonnik. Ma niski indeks glikemiczny, dlatego cukrzycy mogą po nią sięgać bez obaw. Ale uwaga! Powoduje ona wzdęcia. 


gotowanie

- niedojrzałe nasiona można jeść na surowo, a dojrzałe gotować albo zakonserwować
- należy ją namoczyć w wodzie z łyżeczką sody oczyszczonej na 10-12 godzin, a następnie odcedzić, wrzucić do wrzącej wody i gotować pod przykryciem do czasu aż nasiona staną się miękkie, co zwykle staje się po upływie 1,5 godziny


zastosowanie

- z nasion ciecierzycy można wyrobić mąkę do wypieku chleba albo placków (a jej zaletą jest to, że nie zawiera glutenu)
- aquafaba, płyn z puszki ciecierzycy, ubity, da idealną sztywną pianę, która dodana do kremu nada mu puszystości
- aquafabę można też otrzymać gotując suche ziarna ciecierzycy i mocno redukując płyn do postaci przypominającej kleik (to dobra opcja dla osób cierpiących na alergię na jajka, a także wegan)
- ciecierzyca idealnie komponuje się z kurkumą, curry, rozmarynem, tymiankiem, kolendrą a nawet cynamonem


Komentarze

Popularne posty