sałata rzymska

   Sałata rzymska to rodzaj sałaty, szczególnie popularnej w Europie Zachodniej, ale też dostępnej w sprzedaży w Ameryce, Afryce, Azji i Australii. Charakteryzuje się ciemnozielonymi, sztywnymi i podłużnymi liśćmi oraz lekko gorzkim smakiem. Jest soczysta i chrupiąca, a jej główki różnią się od główek sałaty masłowej - są bardziej wydłużone, zwarte i cięższe. Jest składnikiem popularnej sałatki Cezar.
   Jej kolebką jest basen Morza Śródziemnego i Bliski Wschód. Uprawiana była już w starożytności i wykorzystywana do celów kulinarnych oraz leczniczych w celu łagodzenia dolegliwości bólowych.
   Sałata rzymska cechuje się niską kalorycznością. Jest źródłem cennych składników, takich jak beta-karoten, witamina C, B1, B2, K, foliany, a także potas, fosfor, żelazo, wapń i miedź. Do tego jest lekkostrawna. 
   Można ją z powodzeniem uprawiać w ogródku lub w doniczkach w domu. W domu sałata może rosnąć cały rok, jednak najbardziej dorodne uprawy tej sałaty uzyskamy zapewniając jej dobre nasłonecznienie. Warto zadbać także o odpowiednią glebę o pH 6-7 z domieszką kompostu organicznego.
   Przed spożyciem sałatę należy oczyścić, usunąć zewnętrzne liście i odciąć dolną, białą część główki sałaty, która zwykle jest bardzo gorzka. Liście należy przepłukać wodą i osuszyć.

Komentarze

Popularne posty