koperek

    Koperek (koper ogrodowy) to zioło, które świetnie się odnajduje w kuchni. Jego właściwości i wartości odżywcze były już znane w starożytnym Egipcie, gdzie był szeroko wykorzystywany jako środek wspomagający trawienie, jednak za pionierów w uprawie kopru uważa się Babilończyków, którzy sadzili go w swoich ogródkach. Był także znany w w starożytnej Grecji, gdzie wykorzystywano zarówno liście kopru, jak i nasiona. Powszechnie uważano, że liście kopru dodają odwagi, dlatego dodawano je do posiłków gladiatorów. Liście kopru kładziono na oczy, co miało zapewnić lepszy sen. Z kolei nasiona kopru wykorzystywano do leczenia rannych żołnierzy. Żuto je także w celu odświeżenia oddechu. W XVII wieku koper dotarł do Anglii, zaś do Ameryki trafił wraz z pierwszymi osadnikami.
    Obecnie koperek znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym i w przemyśle kosmetycznym: olejki eteryczne w nim zawarte wykorzystuje się do produkcji mydeł, perfum, kremów, past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej i detergentów. To także powszechnie używana i wykorzystywana przyprawa. 

właściwości:

- poprawia trawienie
- łagodzi ból (wyciąg z kopru zmniejsza stany zapalne stawów, a także łagodzi ból stawów towarzyszący reumatoidalnemu zapaleniu stawów, łagodzi też bóle brzucha i bóle menstruacyjne)
- działa antyoksydacyjne
- pozytywnie wpływa na profil lipidowy
- ma właściwości przeciwbakteryjne
- łagodzi stres
- jest bogaty w magnez i witaminy z grupy B

zastosowanie:

- jest wykorzystywany w kuchni w postaci świeżej, jak i suszonej
- świeże, posiekane liście kopru używa się jako dodatek do zup i chłodników, twarożków, jogurtów, masła i kefirów, ziemniaków, ciasta do ryb i drobiu, zapiekanek, makaronów oraz surówek
- może być składnikiem marynat
- liście kopru stanowią bazę sosu koperkowego do mięs i ryb, zupy koperkowej oraz dipów do jajek i sałatek
- łodyga wraz z kwiatem kopru jest stosowana do przyrządzania pikli i ogórków kiszonych

Komentarze

Popularne posty