kuchnia angielska

   Pełne angielskie śniadanie narodziło się w dawnej Anglii. Jego zadanie polegało na dostarczeniu pracującemu na roli energii na cały dzień. W jego skład wchodziło (i nadal wchodzi): jajka sadzone, bekon, pomidor, pieczarki, cebula, parówki wieprzowe, kiełbasa white pudding albo black pudding, a do tego fasolka w sosie pomidorowym, płatki owsiane, ciepłe tosty z pomarańczową marmoladą, soki owocowe, kawa lub herbata. 
   Ta swoista bomba kaloryczna to prosta droga do otyłości. Angielskie śniadanie wciąż serwuje się w hotelach, pensjonatach, czy kawiarniach, najczęściej dla turystów. Sami Anglicy wybierają potrawy, których przyrządzenie zajmuje mniej czasu i, które są mniej kaloryczne. Popularne są płatki owsiane z zimnym mlekiem i tosty z marmoladą. 
   Coraz rzadziej przyrządzany jest też klasyczny obiad składający się z pieczeni wołowej, pieczonych ziemniaków, dwóch rodzajów innych warzyw, chrzanu z bitą śmietaną i sokiem z cytryny. Wcześniej jednak podaje się yorkshire pudding, czyli wytrawne ciasto naleśnikowe wylane na blachę, w której zebrał się tłuszcz z pieczonego mięsa. Gorący placek podaje się z sosem z pieczeni. 
   Yorkshire pudding podaje się też jako składnik dania głównego. Zwieńczeniem obiadu jest ciasto, zwykle z owocami, lub staroangielski bread and butter pudding, czyli deser z posmarowanej masłem bułki przełożonej bakaliami, zapieczonej z mlekiem i jajkami. Do tego śmietanka lub słodki waniliowy sos custard.
   Codzienny rytuał five o'clock jest przestrzegany już tylko w tradycyjnych domach. Chętnie pija się po południu herbatę, ale bez ceremonialnej oprawy. Często porcelanową filiżankę zastępuje się kubkiem, a czajniczek herbatą w torebce. Brytyjczycy piją głównie czarną herbatę indyjską i cejlońską z mlekiem, bez cukru. Jeśli już słodzą, to brązowym cukrem i niewiele, aby nie zabić aromatu napoju. Dużo osób w ogóle nie dodaje mleka i wybiera herbaty ziołowe lub kawę. Miłośnicy herbaty z mlekiem muszą zaś wiedzieć, że zgodnie z tradycją do filiżanek najpierw wlewa się mleko i to koniecznie zimne, gdyż ciepłe podobno zmienia smak herbaty. Niektórzy twierdzą jednak, że jest to bez znaczenia dla smaku, a zimne mleko miało uchronić porcelanę przed pęknięciem. Do herbaty podaje się świeżo upieczone scones, masło, powidła lub dżem, kanapki z chleba bez skórki albo krakersy z cienko pokrojonym zielonym ogórkiem.

warto wiedzieć

Pudding - > zgodnie z oryginalnym przepisem ciasto z dodatkiem m.in. smalcu, chleba, brandy i bakalii powinno się gotować w kąpieli wodnej 6 godzin, a potem jeszcze 2,5 godziny przed podaniem (pudding bożonarodzeniowy przyrządza się już w końcu października). Deser serwuje się gorący ze słodkim sosem.

Marmite - > to smarowidło do chleba o ponad 100-letniej tradycji. Ma ciemnobrunatny kolor, intensywny zapach, a w smaku przypomina sos sojowy. Jest naturalnym półproduktem ubocznym drożdży browarniczych z dodatkiem ekstraktów warzywnych, octu, cukru słodowego. Można nim posmarować kanapkę, ale nadaje się też do zup, sosów, czy marynat do kurczaka.

Sos Worcestershire - > jeszcze nikomu na świecie nie udało się podrobić jego smaku, jego dokładny skład, jak i proces produkcji są tajemnicą. Wiadomo natomiast, że zawiera ocet słodowy, melasę, cukier, sól, anchois, tamaryndę, szalotkę, cebulę, czosnek, chili i musi leżakować kilka lat w dębowej beczce. Świetnie komponuje się z daniami duszonymi, makaronami; można go dodać do gulaszu, zapiekanki, marynaty, zupy, farszu, jest też składnikiem koktajlu Bloody Mary. Ma dobroczynny wpływ na układ trawienny, wzmacnia odporność i działa bakteriobójczo.

   Jedną z najpopularniejszych potraw jest ta, która pojawiła się w XVIII wieku jako smaczny i zarazem niedrogi posiłek dla robotników, czyli fish & chips.

Komentarze

Popularne posty