Siena, Włochy

   Najbardziej znanym miejscem Sieny jest Campo, czyli plac w kształcie muszli. Został on wybudowany w połowie XIV wieku na polecenie tak zwanej rady dziewięciu i na cześć jej członków podzielony na 9 części. 
   To tu od co najmniej XIV wieku odbywa się palio - wyścig konny na oklep dookoła Campo. Każda z 17 historycznych dzielnic miasta - contrade - wystawia swojego konia. W drodze losowania wybieranych jest 10. Na wysypanym piaskiem torze prawie wszystkie chwyty są dozwolone. A ponieważ każdy dżokej równie mocno pragnie zwycięstwa jak pogrążenia rywali, przez to gonitwa jest tyleż co bardzo widowiskowa, jak i brutalna. 
   Po wyścigu zaczyna się świętowanie. Członkowie contrade, której koń pierwszy dobiegnie do mety (nawet bez dżokeja na grzbiecie), przygotowują uroczystą kolację dla całego miasta. 
   Gonitwy odbywają się 2 lipca i 16 sierpnia, lecz przygotowania do nich trwają wiele miesięcy.
   Contrade jest niewielka, obejmuje w sumie kilka ulic, dzięki czemu wszyscy jej członkowie dobrze się znają. Tutejszy patriota powinien poślubić kobietę ze swojej dzielnicy, pracować w swojej dzielnicy i w swojej dzielnicy umrzeć. Kto złamie te zasady, ten naraża się na pogardę sąsiadów i przynosi wstyd swojej rodzinie.
   Tradycja ta wywodzi się z czasów średniowiecza, kiedy to Siena była jednym z najbogatszych miast w Europie. Działały tu potężne banki, powstała jedna z pierwszych rad miejskich z szerokim zakresem praw i obowiązków. Członkowie rady reprezentowali poszczególne części miasta i bronili ich interesów jak lwy.
   Piazza di Campo to bez wątpienia jeden z najsłynniejszych placów w Europie. W średniowieczu był największym placem we Włoszech. Jego południową pierzeję zajmuje średniowieczny ratusz Palazzo Pubblico ze 100-metrową dzwonnicą Torre del Mangia. Charakterystyczne kolumny dzielące okna zostały powielona na fasadach innych domów przylegających do Campo.
   W 1260 roku w bitwie pod Montaperti Sieneńczycy pokonali florencką armię, co spowodowało krótkotrwałą dominację Sieny w całym regionie, i co można podziwiać w postaci imponujących budowli. 
   Jednym z przykładów architektury jest wybudowana w latach 1229-1313 i utrzymana w stylu romańsko-gotyckim katedra. Do jej wybudowania użyto pasów białego i czarnego marmuru, co daje intrygujący efekt, tym większy, że w podobnej kolorystyce utrzymano także wnętrze. 
   Na początku XIV wieku podjęto pierwsze próby przebudowy i powiększenia katedry. W założeniu miała być ona większa od florenckiej. Niestety błędy konstrukcyjne, przegrane wojny z Florencją, a wreszcie epidemia dżumy z 1348 roku, która uśmierciła 70% mieszkańców sprawiły, że przebudowa nigdy nie została ukończona, a samo miasto zaczęło podupadać. 
   W porównaniu do kosmopolitycznej Florencji, Siena pozostała prowincjonalnym, toskańskim miasteczkiem. Otoczona murami, które trudno sforsować samochodem i tak cieszy się popularnością wśród turystów. 

Komentarze

Popularne posty