portulaka

    Portulaka pospolita rośnie nieomal na całym świecie, w najodleglejszych zakątkach globu, ale w wielu miejscach traktowana jest jak zwyczajny chwast. A szkoda, bo ta niewielka roślina, dorastająca do 30-40 cm wysokości, jest bogatym źródłem m.in. witamin, minerałów oraz kwasów omega 3. Wygląda niepozornie - ma czerwono-fioletową łodygę, mięsiste, zaokrąglone, niezbyt długie liście, a w okresie kwitnienia jasnożółte kwiaty.
    Ponieważ nie jest rośliną zbyt wymagającą, szybko adaptuje się do zmiennych warunków, choć najlepiej rośnie na lekko piaszczystych bądź gliniastych glebach w klimacie wilgotnym.
    Chociaż portulaka rośnie dziko, to można też ją uprawiać np. w doniczce. Do celów leczniczych i kulinarnych wykorzystuje się zarówno łodygi, jak i liście, w których znajdują się cenne składniki.
    Zawiera m.in. takie substancje jak: glikozydy, saponiny, kwasy organiczne (ferulowy, sinapowy, asparaginowy, glutaminowy), witaminy A, C, z grupy B, minerały jak: potas, wapń, sód, żelazo, magnez, fosfor, mangan oraz spore ilości kwasów omega 3.

właściwości i zastosowanie:

- wykazuje działanie antyoksydacyjne
- wspomaga prawidłowe działanie serca i całego układu krążenia, normuje poziom glukozy, wzmacnia kości i wzrok
- wpływa też na układ pokarmowy (m.in.: łagodzi zgagę, likwiduje wzdęcia, reguluje metabolizm, pomaga przy dolegliwościach przebiegających z biegunką, wspomaga trawienie)
- stosuje się ją również w przypadku trudno gojących się ran (również np. po ukąszeniu czy użądleniu owadów), owrzodzeń, a nawet w przypadku hemoroidów, bo wspomaga procesy gojenia, jednocześnie działa tonizująco
- jest bardzo popularna w Grecji, zwłaszcza w kuchni kreteńskiej - w tamtym rejonie dodaje się ją nie tylko do sałatek, ale też m.in. do zup, dań mięsnych czy rybnych
- portulakę można spożywać na surowo, w formie przyprawy albo ugotować ją
- uwaga! szczególną ostrożność powinni zachować też ci, którzy mają problemy z nerkami, bo w portulace zawarte są kwasy szczawiowe, które mogą powodować dodatkowe problemy z układem moczowym

Komentarze

Popularne posty