rukola

    Chociaż rukola (zwana też rokiettą siewną) przypomina sałatę, to nie należy do warzyw liściastych a kapustowatych. Jest dziko rosnącą rośliną na terenach basenu Morza Śródziemnego. Jako gatunek zawleczony albo uciekinier z uprawy rozprzestrzeniła się w wielu rejonach świata. 
    Przede wszystkim jest świetnym źródłem żelaza, wapnia i magnezu. Obfituje w kwas foliowy, ma sporo witaminy C, A i K oraz luteiny, a dzięki wysokiej zawartości aminokwasów siarkowych działa bakteriobójczo i antywirusowo. 
    Znana starożytnym Rzymianom była uprawiana tak dla liści, jak i nasion, które ceniono z uwagi na zawarte w nich olejki eteryczne. 
    Ponieważ ma lekko korzenny, pikantny smak, doskonale się nadaje do wszelkich sałatek, na kanapki, jako dodatek do jajek, czy serów, ale również do makaronów, sosów, czy choćby pizzy. Liście podsmażone na oliwie można doprawić i podawać jako szpinak. Ponadto wchodzi w skład jednego z wariantów sosu pesto, gdzie zastępuje w nim bazylię. 
Z kolei nasiona są wykorzystywane do produkcji musztardy. Uzyskiwany z nich olej znalazł zastosowanie w Indiach jako środek konserwujący warzywa.

Komentarze

Popularne posty