joga

   Sanskryckie słowo "joga" oznacza ujarzmienie, związek, połączenie. W Indiach nazywano tak jedną z sześciu Darsian - szkół filozofii - a jej założenie przypisywano Patańdżali, autorowi Jogusutr (około 200 p.n.e.).

   Termin joga określa cel szkoły: wycofanie się ze światowego życia i dążenie do osiągnięcia zjednoczenia z istotą duchową - Brahmą, dzięki czemu dusza wyzwala się od 5 błędów umysłu: omyłek, wiedzy, wyobraźni, pamięci i snu.

   Joga wymaga praktykowania różnych asan, ćwiczeń ciała. Ćwiczenia te prowadzą do osiągnięcia czystości umysłu oraz do tak zwanych siddhi - zdolności takich jak jasnowidzenie, telepatia, trwanie w bezruchu, zmiana postaci, niezwykle wyczulony słuch, pamięć sięgająca daleko wstecz.

   Wszystko to jednak są cele drugorzędne w dążeniu do osiągnięcia samadhi - ósmego i zarazem ostatniego stanu w systemie jogi. Jako najwyższa forma samoopanowania wiąże się z oderwaniem świadomości od myśli oraz spraw świata. Polega na zdobyciu całkowitej kontroli nad każdym zmysłem i całkowitej świadomej jedności z boskim źródłem.


Komentarze

Popularne posty