Jedwabny Szlak

   Przez 2 000 lat Jedwabny Szlak łączył liczne kultury - od europejskiego Zachodu po azjatycki Daleki Wschód. 
   Najstarsze odcinki szlaku przetarli przed około 3 000 lat hodowcy bydła. Z czasem pomiędzy Bliskim Wschodem a Azją Środkową rozwinęła się ożywiona wymiana towarów. Od II w. p.n.e. ze szlaku korzystali już kupcy arabscy, perscy, indyjscy i chińscy, handlując coraz to cenniejszymi dobrami. 
   Z Chin sprowadzano bele jedwabiu i jedwabne sznury, natomiast z Zachodu kadzidło, szkło i wino, z Indii zaś złoto i srebro, a z Azji Środkowej kamienie szlachetne i konie.
   Trakty między wybrzeżem Morza Śródziemnego a kotliną Tarim przecinały rozległe stepy oraz rwące rzeki, wspinały się na pokryte śniegiem pasma górskie, zstępowały w głębokie wąwozy i podążały przez pustynie, zahaczając o takie miasta jak Palmyra, Samarkanda, Buchara, Turfan, Khotan, Loulan, czy Merw.
   Ładunki przewożono na grzbietach mułów, wielbłądów i jaków, przy czym największy problem stanowiło zaopatrzenie w wodę. Z tego też powodu podzielono szlak na mniejsze odcinki i poszczególni kupcy kurowali stale tylko między dwiema stacjami handlowymi. 
   Z biegiem czasu ukształtowały się 3 główne trasy: Jedwabny Szlak południowy, środkowy i północny. Wzdłuż całej trasy powstawały ośrodki religijne dające schronienie i wytchnienie zarówno handlarzom, jak i pielgrzymom.
   W perskim mieście Merw na zachodzie oraz w miastach-oazach Khotan i Dunhuang na wschodzie buddyści już w II wieku mieli ważne sanktuaria. Nieco później nauka buddyjska wkroczyła do Tybetu. Po okresie rozkwitu buddyzmu w Persji i Azji Środkowej, w VII wieku rozpoczęła się islamizacja tych terenów. 
   W XIII wieku kupiec wenecki Marco Polo wraz z towarzyszami pokonał cały Jedwabny Szlak. Podróż do Chin, do władcy Mongołów, chana Kubilaja zajęła im wiele lat.
   Po upadku imperium Mongołów zamarł także handel na Wschodzie.

Samarkanda

Komentarze

Popularne posty