maliny i jeżyny

     Maliny rosną i w lasach, i w ogrodach, a te uprawne mają wiele odmian różniących się wielkością owoców, ich barwą i smakiem, jednak najbardziej aromatyczne i zawierającej więcej cennych dla zdrowia substancji mają te dziko rosnące.
   Maliny zawierają mnóstwo witamin, w tym C, E oraz z grupy B, a także potas, wapń, żelazo i magnez, jak również kwasy organiczne, antocyjany, cukry. Z kolei liście kwasy organiczne, związki żywicowe oraz sole mineralne.
   Zarówno owoce, jak i liście są znakomitym środkiem przeciwgorączkowym, ponadto liście malin działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i ściągająco. Zawarte w nich garbniki hamują rozwój bakterii jelitowych i skutecznie zmniejszają biegunkę. Wywołują również nieznaczny rozkurcz mięśni gładkich.

 Jeżyna swoim wyglądem przypomina malinę, jednak jej owoce są najczęściej ciemnofioletowe lub czarne. W tradycyjnej medycynie ludowej na ich bazie wytwarzano sok, później stosowany przy przeziębieniach. Z kolei napar z liści wykorzystywano jako środek przeciwbiegunkowy, a wywar przy stanach gorączkowych oraz grypie.
   Jeżyny zawierają duże ilości witaminy C oraz E, wspomagają pracę układu krążenia, pomagają zapobiegać chorobom oczu, regulują poziom cukru we krwi, a ponieważ mają niski indeks glikemiczny, przez to mogą być spożywane przez diabetyków. Dodatkowo, zawarta w nich witamina K oraz wapń i magnez przyczyniają się do powstawania właściwej formy osteokalcyny, czyli białka występującego w tkance kostnej. A ponieważ zawierają najwięcej witaminy E ze wszystkich owoców leśnych, przez to spowalniają proces starzenia się skóry. Powinny o nich pamiętać także osoby odchudzające się. 


Komentarze

Popularne posty