frutarianizm

   Frutarianizm jest najbardziej restrykcyjną odmianą wegetarianizmu, gdyż zakłada spożywanie tylko owoców. I jak taka dieta może się na pierwszy rzut oka wydawać zdrową, tak niewłaściwie stosowana może przyczynić się do wielu problemów ze zdrowiem. 
   Frutarianizm - inaczej fruktarianizm, fruitarianizm - to dieta wegańska, wykluczająca mięso i jego produkty jak na przykład mleko i jaja, a także warzywa. W jadłospisie dominują tylko owoce, choć jedna z odmian diety zakłada wprowadzenie do menu orzechów, pestek oraz nasion. 
   Frutarianie są także witarianami, czyli osobami odrzucającymi gotowanie i inne formy obróbki termicznej owoców.


zasady - dieta frutariańska jest oparta na owocach, w tym także na tych, które kulinarnie są uważane za warzywa, a botanicznie są zaklasyfikowane jako owoce:

- kwaśne (wszystkie cytrusy, kiwi, ananas, grejpfrut, granat)
- średniokwaśne (jabłka, brzoskwinie, mango, wiśnie, czereśnie, jeżyny)
- słodkie (banany, melony, winogrona, figi, papaja)
- oleiste (awokado, oliwki, orzechy kokosowe)
- suszone (daktyle, śliwki, rodzynki)
- niesłodkie (warzywa zaliczające się botanicznie do owoców, jak pomidor, ogórek, bakłażan)

   Frutarianie nie mogą jeść owoców, których zerwanie "uśmierciłoby" roślinę, dlatego też sięgają tylko po te owoce, które rosną na drzewach lub krzewach. Najbardziej radykalni jedzą jedynie te, które sama spadną na ziemię.
   Według zasad frutarianizmu, należy starać się jeść małe porcje owoców, ale co 2-3 godziny. Ponadto należy pić 2 l płynów dziennie, w tym wody, jak i świeżo wyciskanych soków czy koktajli owocowych.
   Sama dieta oparta na owocach jest zdrowa, ale pod warunkiem, że trwa jedynie kilka dni, a jej celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn i zrzucenie kilku kilogramów. Taką dietę można powtarzać co pewien czas. Wówczas jej zaletami będą stopniowe obniżenie poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi, redukcja masy ciała. natomiast frutarianizm jako sposób odżywiania się przez całe życie, nie jest już dobrym rozwiązaniem. Lekarze przekonują, że stosowanie monodiety, czyli diety jednoskładnikowej, przez dłuższy okres czasu jest niekorzystne dla zdrowia. A dodatkowo frutarianizm jest dietą restrykcyjną i niskoenergetyczną. 

   Jej podstawowymi wadami są:
- niewystarczający udział białka pełnowartościowego w diecie
- niewystarczające ilości wapnia, żelaza oraz cynku
- niedobór witaminy B12
- organizm nie otrzymuje niezbędnych kwasów tłuszczowych
- same owoce dostarczają bardzo dużo cukrów, a ich nadmiar w diecie może doprowadzić do wystąpienia symptomów charakterystycznych dla osób cierpiących na cukrzycę
- węglowodany proste przyczyniają się do wahania poziomu cukru we krwi

   Przed przejściem na frutarianizm warto się udać na konsultacje do lekarza, który zleci stosowne badania. Taka dieta nie jest wskazana dla wszystkich osób.


Komentarze

Popularne posty