lilak
Lilak to rodzaj roślin z rodziny oliwkowatych. Występują one w południowej i wschodniej Azji oraz w południowo-wschodniej Europie. A co ciekawe, lilak pospolity trafił do ogrodów w Europie Środkowej dzięki sułtanowi Sulejmanowi.
Te krzewy, bądź też niewysokie drzewa, wprost zachwycają okazałymi, groniastymi kwiatostanami o bardzo przyjemnej i charakterystycznej woni.
Lilak pospolity jest mrozoodpornym gatunkiem chętnie uprawianym w ogrodach. Jego wysokość wynosi 4 - 6 m i najczęściej występuje w formie krzewiastej. Okazy, które widuje się na miedzach, przy drogach czy zadrzewieniach śródpolnych to lilaki zdziczałe, które i tak nic nie tracą ze swojego uroku.
Pojawiające się wraz z kwiatami liście tej rośliny są zielone i mają sercowaty kształt. Lilak pospolity posiada mnóstwo odmian ozdobnych, nazywanych szlachetnymi. Charakterystyczne dla nich jest to, że ich kwiaty są nieco większe (najczęściej) i mają różne kolory. U lilaka pospolitego kwiaty są białe, liliowe lub fioletowe.
odmiany szlachetne
Odmiany szlachetne lilaka pospolitego zaczęły powstawać w XVI wieku we Francji, jednak sporo z nich stworzono całkiem niedawno. Jednym z najpiękniejszych lilaków o francuskim pochodzeniu jest niewątpliwie lilak pospolity "Maréchal Lannes". Jest to silnie rosnący krzew osiągający 4 m wysokości. Jego pojedyncze, dość duże, purpurowo-fioletowe kwiaty są zebrane w wiechy o długości do 30 cm. Odmiana ta ma też wyjątkowo ładne, błyszczące liście.
Inną wyróżniającą się odmianą jest rzadko spotykany w Polsce, a osiągający 6 m wysokości lilak pospolity "Charles Joly" o fioletowo-purpurowych, gęstych wiechach. Odmiana ta ma rozchylone gwieździście płatki, a jej kwiaty bardzo intensywnie pachną.
Ciekawą odmianą jest też "Sensation", o kwiatach w odcieniach purpury i dość niezwykłych płatkach, gdyż mają one białą obwódkę.
Inny lilak pospolity - "Josee" - posiada kwiaty w różowo-fioletowym kolorze. Kwiaty te są drobne, zebrane w krótkie wiechy i mają cienką rurkę korony. Odmiana ta jest idealna do mniejszych ogrodów, ponieważ wysokość krzewu nie przekracza 1,5 m wysokości.
Z kolei rozmiary mniejsze od lilaka pospolitego osiąga lilak Meyera. Kwiaty tego gatunku są drobniejsze, a cały krzew wyróżnia się kulistym, zwartym pokrojem. I tak np. odmiana "Palbin" ma silnie pachnące kwiaty, które mogą pojawić się na krzewie również w lipcu. Do tego jego wysokość wynosi 1,5 m.
Jeszcze innym lilakiem wartym uwagi jest lilak japoński - największy spośród wszystkich gatunków. Roślina ta, zwana również lilakiem amurskim, kwitnie dopiero w lipcu, a jej kwiaty mają miodowy zapach.
Intrygujący jest także lilak węgierski, nazywany lilakiem Josiki. Krzew ten może mieć 4 m wysokości. Jego kwiaty są różowe i zebrane w długie oraz gęste wiechy - gatunek ten kwitnie w połowie czerwca.
Lilaki dobrze znoszą cięcie. Dzięki niemu rośliny te mocno rozkrzewiają się i jeszcze ładniej kwitną.
Komentarze
Prześlij komentarz