kasztanowce

    Kasztanowiec to drzewo lub krzew z rodziny mydleńcowatych. Wyróżnia się około 20 gatunków tej rośliny. Kasztanowiec pospolity, znany też jako kasztanowiec zwyczajny oraz kasztanowiec biały został sprowadzony do Polski w XVI wieku. 

    Kasztanowce to okazałe rośliny, które osiągają niekiedy 35 m wysokości, choć zazwyczaj dorastają do 15 - 20 m. Podczas kwitnienia są bardzo ozdobne i tworzą efektowne kiście drobnych kwiatów.

    Najczęściej można je spotkać w parkach, choć są one też sadzone w ogrodach. 

    Nie każdy wie, że w celach leczniczych wykorzystuje się praktycznie całą roślinę, poczynając od nasion, poprzez korę, kwiaty, aż do samych liści. W skład nasion wchodzą saponiny (a pośród nich najbardziej znana escyna), flawonoidy, kumaryny, garbniki oraz glikozydy flawonowe. Kora kasztanowca jest bogatym źródłem flawonoidów, związków kumarynowych, garbników oraz saponin. Z kwiatów natomiast pozyskuje się flawonoidy (w tym rutynę), garbniki, kumaryny i fenolokwasy. W liściach, które są najrzadziej wykorzystywanym surowcem leczniczym, wykryto obecność flawonoidów. 

    Wyciągi z kasztanowca są stosowane w celu uszczelnienie naczyń krwionośnych, w takich schorzeniach jak hemoroidy oraz żylaki kończyn. To właśnie z uwagi na escynę zawartą w nasionach, uzyskiwany jest efekt silnego uszczelnienie naczyń. Preparaty zawierające ekstrakt z nasion kasztanowca mogą występować w postaci tabletek lub maści czy żeli do stosowania na skórę. 

    Roślina ta znajduje również zastosowanie zewnętrzne w terapii odmrożeń, stłuczeń i obrzęków, gdzie jest podawana jest w postaci okładów. Kasztanowiec zwyczajny używany jest również wspomagająco w terapii leczenia stanów zapalnych wątroby, oraz łagodzenia dolegliwości okresu przekwitania (menopauzy). 

    Z kolei w kosmetyce jest cennym dodatkiem do szamponów, maseczek i kremów, w których spełnia rolę ochronną przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. 

Komentarze

Popularne posty