jaja kacze
W przeciwieństwie do krajów Europy, w Azji jaja kacze są bardzo popularne, a w niektórych państwach uznawane są nawet za wykwinty smakołyk. Wprawdzie charakteryzują się specyficznym smakiem, który nie każdemu może przypaść do gustu, ale za to są bogactwem składników odżywczych oraz witamin i cennych kwasów. Niestety są też zwykle dużo droższe niż jaja kurze.
Uwaga! W przypadku jaj kaczych, znajomość źródła ich pochodzenia, czyli gospodarstwa, jest niezwykle istotna, gdyż są one dużo bardziej podatne na zakażenie salmonellą od jaj kurzych i w związku z tym, ryzyko zakażenia się tą bakterią jest znacznie większe. Ponadto, jajo kacze należy szybko spożyć póki jest świeże - najlepiej w ciągu 2 tygodni. Najlepszym sposobem na sprawdzenie świeżości jest wrzucenie go do zimnej wody - jeżeli unosi się na jej powierzchni, oznacza to, że nie jest już pierwszej świeżości.
Jaja kacze różnią się od jaj kurzych. Przede wszystkim są one większe od tych drugich o około 30%, a co za tym idzie - zawierają więcej białka oraz charakteryzują się większym żółtkiem. A ze względu na stosunkowo niewielką ilość wody, konsystencja białka jaja kaczego jest bardziej zbita i jeżeli jest ono zbyt długo gotowane, może stać się niesmaczne oraz gumowate.
właściwości i zastosowanie:
- nie są polecane osobom z nadwagą, ponieważ zawierają bardzo dużo cholesterolu
- są znacznie bardziej kaloryczne od jaj kurzych
- stanowią bogate źródło takich składników mineralnych jak fosfor, żelazo, magnez, wapń, potas oraz sód
- zawierają też dużo witamin z grupy B oraz D, E i K, a także kwas pantotenowy oraz kwas foliowy
- ze względu na wyrazisty smak, najczęściej stosuje się je do produkcji makaronów, aczkolwiek świetnie się też sprawdzają w cukiernictwie
- osoby, które przejawiają reakcję alergiczną na jaja kurze, najprawdopodobniej nie będą mogły spożywać jaj kaczych; w przeciwieństwie do jaj przepiórczych, są one równie uczulające jak kurze
Komentarze
Prześlij komentarz