ser Feta

    Feta to ser grecki, wytwarzany z mleka owczego lub z mleka owczego i koziego, przy czym zawartość mleka koziego nie może przekraczać 30%.
    Mleko użyte do produkcji sera feta najczęściej jest pasteryzowane, jednak wykorzystuje się też mleko surowe. Do mleka pasteryzowanego dodaje się kultury bakterii, które warunkują odpowiednią kwasowość oraz smak. Następnie mleko chłodzi się do około 35 st. C i dodaje się podpuszczkę oraz kazeinę w celu uzyskania koagulacji. Otrzymane skrzepy rozdrabnia się i przenosi się do formy albo woreczka z tkaniny, by oddzielić serwatkę i pozostawia się na kilka godzin. Gdy skrzepy uzyskują odpowiednią twardość, poddaje się je procesowi solenia i krojenia. Pokrojony i zasolony twaróg umieszcza się na kilka dni w metalowych naczyniach albo drewnianych beczkach, a następnie ser poddaje się dojrzewaniu w solance. Przez pierwszych kilka tygodni dojrzewa w temperaturze pokojowej. Później przez około 2 miesiące przechowuje się go w warunkach chłodniczych w metalowych naczyniach lub drewnianych beczkach.
    Gotowe sery mogą być wysyłane do sklepów w opakowaniach, w których dojrzewały. Na miejscu są porcjowane na mniejsze kawałki lub są pakowane w pojemniki z solanką, która zapobiega wysychaniu sera.
    Ser feta nie jest polecany osobom z alergią na mleko kozie i owcze. 

właściwości i zastosowanie:

- jest doskonałym źródłem pełnowartościowego białka
- to świetne źródło wapnia - 100 g sera pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten składnik w prawie 50%
- w serze feta znajdują się znaczne ilości witaminy B12
- uwaga! jest produktem o wysokiej zawartości sodu, który przyczynia się do zwiększenia ryzyka wystąpienia nadciśnienia, chorób serca i udaru mózgu (ze względu na dużą zawartość sodu z sera feta powinny zrezygnować osoby z nadciśnieniem tętniczym i chorobami nerek)
- charakteryzuje się lekko słonym, ostrym smakiem, białą barwą oraz kruchą konsystencją
- ser produkowany z domieszką mleka koziego ma łagodniejszy smak niż wytwarzany tylko z mleka owczego
- nie każdy wie, że istnieją 2 rodzaje fety: twarda i miękka, którą można rozsmarowywać
- ser feta można dodawać do sałatek, kanapek i dań ciepłych, dobrze komponuje się z warzywami i owocami, np. arbuzem, melonem, można go też dodawać do pizzy, omletów oraz puree z ziemniaków

    Ser feta jest to ser wpisany na listę produktów chronionej nazwy pochodzenia (PDO), co oznacza, że tylko sery pochodzące niektórych regionów Grecji (Peloponez, Grecja Środkowa, Epir, Tesalia, Macedonia, Tracja oraz wyspy Lesbos i Kefalonia) można określać mianem „feta”.
    Niestety ser feta jest często podrabiany i pod tą nazwą dostępne są w sprzedaży sery wytwarzane z innych surowców i w innych regionach świata. Istnieje możliwość sprzedaży imitacji sera feta, jednak na opakowaniu nie powinna widnieć nazwa „ser feta”. Sery te mogą być sprzedawane pod nazwą „ser w stylu greckim” lub „ser sałatkowy”.


Komentarze

Popularne posty