węglowodany

    Do węglowodanów zaliczamy skrobię - która jest cukrem złożonym - oraz dwucukry, cukry proste i niektóre rodzaje błonnika. Skrobia jest naturalnym magazynem energii pochodzącej ze słońca, dwutlenku węgla i wody. Jest przekształcana w glukozę, która jest cukrem prostym i stanowi najlepsze źródło energii dla komórek naszego organizmu. Do cukrów prostych należą węglowodany, które nie są rozkładane na mniejsze cząsteczki pod wpływem enzymów trawiennych, lecz bezpośrednio wchłaniane z przewodu pokarmowego. Gdy 2 cząsteczki cukru prostego są połączone ze sobą, powstają dwucukry. Dwucukrem jest cukier biały i brązowy. 
    To właśnie węglowodany powinny być głównym źródłem energii. W codziennej diecie większość powinny stanowić węglowodany złożone, ponieważ posiadają one niższy indeks glikemiczny, a zatem wolniej uwalniają energię, nie doprowadzając do nagłych skoków poziomu glukozy we krwi i napadów głodu. Węglowodany złożone występują w razowym pieczywie, kaszach, brązowym ryżu, ziemniakach czy płatkach owsianych.
    Węglowodany stanowią zaledwie około 1% masy ciała, stąd są w bardzo małym stopniu magazynowane w organizmie człowieka. Jeśli potrzeby energetyczne organizmu zostają zaspokojone, nadmiar węglowodanów odkładany jest w tkance tłuszczowej. Zapotrzebowanie na węglowodany różni się w zależności od płci, wieku, aktywności fizycznej i masy ciała.
    Węglowodany pochodzą głównie z roślin. Najwięcej znajduje się ich w zbożach, owocach, warzywach i roślinach strączkowych.

    Oto lista produktów bogatych w węglowodany i produkty niskotłuszczowe:

  • mleko: zawiera węglowodany w formie cukru - laktozy
  • owoce: banany, brzoskwinie, jabłka, melony, pomarańcze, winogrona
  • warzywa: kukurydza, pochrzyn, ziemniaki
  • zboża: jęczmień, owies, pszenica, ryż, żyto i wszystko co jest z nich wytwarzane

Komentarze

Popularne posty