jabłka, jabłka
Obecnie wiele potraw z jabłkami w roli głównej na stałe weszło do kanonu sztuki kulinarnej. Najsłynniejszym takim daniem jest austriacki strudel, a na drugim miejscu króluje angielska szarlotka.
- strudel - czyli wielowarstwowe ciasto podobne do półfrancuskiego z nadzieniem jabłkowym (a czasem też i wiśniowym), posypane cukrem pudrem albo polane śmietaną, podawane na ciepło, było szczególnie popularne podczas rządów Habsburgów; najstarszy przepis pochodzi z 1696 roku i znajduje się w Wiedniu
- szarlotka - czyli kruche ciasto przełożone jabłkami z dodatkiem rodzynek, goździków, cynamonu, podobno po raz pierwszy upieczono pod koniec XVIII wieku na cześć królowej Charlotte, żony króla Jerzego III; jabłka mogą być pokrojone, tarte, surowe albo duszone, zaś ciasto przykryte kruszonką, pianką, cukrem pudrem, lukrem, z lodami
Z zamiłowania do jabłek słyną Anglicy, którzy przyrządzają je chyba najbardziej oryginalnie, a mianowicie: kroją w kostkę, obsmażają na maśle, a następnie podają z duszonymi kasztanami. Dodają do masła ser i tradycyjnie serwują z ulubionym black pudding.
Z kolei gruziński specjał, czyli pastę z duszonych jabłek i warzyw dodaje się do zup, sosów, potraw mięsnych. Z Indii zaś pochodzi słodko-kwaśny gęsty sos, który oprócz jabłek, imbiru i soku z cytryny zawiera ocet cydrowy, cebulę, czosnek, kolendrę, kardamon, goździki, cynamon. W zależności od doboru przypraw może być bardzo ostry albo łagodny w smaku. Orzeźwia i jednocześnie podkreśla smak potraw mięsnych i wegetariańskich.
Typowe dla kuchni rosyjskiej są jabłka kiszone z liśćmi porzeczki, wiśni, winogron, chrzanu, podane osobno lub dodane do farszów, zup, sałatek.
Komentarze
Prześlij komentarz