kuchnia rosyjska
Kuchnia rosyjska czerpie z bogactwa przyrody. Wiele w niej potraw z ryb morskich i słodkowodnych oraz raków rzecznych, które się piecze, dusi i przyrządza wykwintne przekąski oraz zupy. Obok potraw z drobiu, wołowiny czy też mięsa wieprzowego od wieków na rosyjskich stołach gości dziczyzna, tj. kaczki, kuropatwy, zające, sarny, bażanty, cietrzewie, jarząbki. Zanim mięso trafi na stół, soli się je na sucho i zapieka, suszy na wolnym powietrzu, tygodniami marynuje w occie z dodatkiem przypraw w drewnianych beczkach albo kamionkach.
Współczesna kuchnia rosyjska kusi bogactwem aromatów i smaków. To wynik przenikania się i mieszania kultur wielu narodów tego kraju. Wywodzi się z dwóch nurtów: zamożnego, carskiego - z mięsem, podrobami, rybami i dużą ilością kawioru, podanymi w wykwintny sposób oraz chłopskiego, w którym dominują „postne” potrawy z mąki i kasz.
Charakterystyczne dla tej kuchni są kiszonki, które robi się niemal ze wszystkich warzyw, owoców i grzybów, wśród których króluje kapusta (kisi się także pokrojone na ćwiartki główki) oraz ogórki, ale równie popularne są kiszone pomidory, marchewki, czosnek, śliwki, jabłka, wiśnie. Kiszonki podawane są osobno na przystawkę albo do mięsa, wchodzą w skład rozmaitych farszów i zup. Rosjanie chętnie jedzą brukiew, rzepę, kalarepę, bakłażany.
Kuchnia rosyjska nie mogłaby istnieć bez kasz, głównie gryczanej. Stanowią samodzielne danie, są składnikiem farszów do mięs i wyrobów mącznych. Kasza owsiana albo manna podana z mlekiem to typowe rosyjskie śniadanie. Najchętniej używane tłuszcze to smalec wieprzowy (do potraw mięsnych) i masło (do wypieków). Rosjanie lubią dania z sosami, dodają do nich suszone grzyby i śmietanę.
Kuchnia rosyjska zachwyca bogactwem potraw mącznych. Wśród nich królują pielmieni, czyli małe pierożki nadziewane farszem z różnych gatunków surowego mięsa. Można je zjeść w każdej restauracji, a także w wyspecjalizowanych barach Pielmiennaja. Do pierożków podaje się śmietanę, topione masło, pieprz, ocet lub musztardę. Pielmieni syberyjskie z mięsa wieprzowo-wołowego tradycyjnie serwuje się w rosole z dużym kleksem śmietany. Kuchnia rosyjska słynie z wareników - pierogów z farszem bezmięsnym: z kapusty i grzybów, ziemniaków, kaszy gryczanej, sera albo z owoców. Pierogi nazywane w Polsce „ruskimi” są tu nieznane. Za to trudno sobie wyobrazić rosyjską kuchnię bez pirożków - pasztecików z różnymi farszami, bab drożdżowych z wytrawnym nadzieniem oraz kulebiaków. Specjalnością są bliny - pulchne drożdżowe placuszki z mąki gryczanej, pszennej, owsianej bądź mieszanej, podawane na gorąco z różnymi dodatkami, np. kawiorem, łososiem, śledziem, sosem myśliwskim albo grzybowym, kwaśną śmietaną lub na słodko, np. z bitą śmietaną. Rosjanie chętnie jadają garszoczki - zapiekane mięso, ziemniaki i jarzyny, przykryte ciastem, które po wyjęciu z piekarnika staje się chrupiącym chlebem.
W Rosji wykształcił się rytuał parzenia herbaty w samowarze, niemający odpowiednika w innych krajach. W dawnej Rosji zbierała się wokół niego rodzina. Najpierw rozpalało się ogień, potem śledziło moment, w którym woda osiągnie odpowiednią temperaturę. Gdy zaczynała szumieć, należało przygotować esencję. Bogatsi Rosjanie pijali herbatę w wykwintnej porcelanie, mieszczanie w szklankach. A ponieważ szklanki szybko się nagrzewały, wkrótce wynaleziono koszyczki z uchem. Najdroższe robiono ze srebra i bogato zdobiono, ale i one okazały się niepraktyczne, więc zastąpiono je wyrobami ze stopów metali, z wygrawerowanymi motywami roślinnymi, zwierzęcymi, scenkami rodzajowymi i widokami miast. Szklanki z koszyczkami do dziś są częścią rosyjskiej rzeczywistości i choć tradycyjne samowary stoją już w wielu domach tylko w charakterze dekoracji, gdyż zastąpiono je elektrycznymi, rytuał parzenia czarnej herbaty pozostał podobny. Zwyczaj każe, żeby zamiast słodzić, wziąć do ust kawałeczek cukru i popijać małymi łykami. Ale ten sposób jest przestrzegany już tylko w tradycyjnych domach. Teraz Rosjanie piją herbatę z cytryną, słodzą konfiturami (albo jedzą ze spodeczka), cukrem albo miodem. Do gorącej herbaty podaje się ciepłe watruszki, czyli bułeczki drożdżowe z serem lub konfiturami.
słynne rosyjskie zupy:
- barszcz - spośród ponad 30 przepisów na tę zupę najbardziej znany na świecie jest barszcz ukraiński z dodatkiem fasoli, mięsa wieprzowego, kapusty, ziemniaków
- rosolnik - to klasyczna ogórkowa z dodatkiem kurczaka, podrobów z gęsi, cynaderek i śmietany
- solanka - to zupa o słono-ostro-kwaśnym smaku, mięsna, rybna albo grzybowa, obowiązkowo z dodatkiem kiszonych ogórków i koncentratu pomidorowego (wywar i „wkład” przyrządza się oddzielnie, a łączy i gotuje razem parę minut przed podaniem)
- szczi - to wyjątkowy rodzaj zabielanego kapuśniaku (może być z dodatkiem mięsa lub z samą cebulą, z małą ilością soku z jabłek albo z dużą ilością soku z kapusty i z dodatkiem ziarna pszenicy)
- ucha - to zupa rybna przyrządzana z kilku gatunków ryb, zawsze świeżych, przyprawiona koncentratem pomidorowym i odrobiną wódki (wywar gotuje się z gorszych gatunków i dodaje mięso z lepszych)
pierogi |
Komentarze
Prześlij komentarz