jaspis
Jaspis tworzy odmiany zarówno jedno-, jak i wielobarwne. Ze względu na często pojawiającą się czerwoną (krwistą) barwę, był niegdyś określany przez plemiona germańskie Krwią Izydy. Najczęściej jest czerwony, czerwonobrunatny, wiśniowy, żółty, pomarańczowy lub brunatny, a rzadziej zielony, różowy, niebieski, fioletowy, biały albo czarny. Potrafi być np. pasiasty, wstęgowany, cętkowany, marmurkowy, czy smużysty. Występuje w Rosji, Mongolii, Indiach, Afganistanie, Armenii, Gruzji, Kazachstanie, Chinach, USA, Meksyku, Wenezueli, Urugwaju, Nikaragui, Brazylii, Libii, Egipcie, RPA, Ugandzie, na Madagaskarze, Grenlandii, w Australii, Niemczech, Italii, Francji, Czechach, Finlandii, Wielkiej Brytanii, na Ukrainie i Cyprze.
Czerwony jaspis to silny kamień ochronny. Zmniejsza stres, daje poczucie stabilizacji i ugruntowania. Z kolei żółty jaspis przyciąga dobrą, pozytywną energię, a także zapewnia ochronę w czasie pracy nad rozwojem duchowym, medytacją oraz w podróży. Jaspis czarny jest zaś dla osób, które pogubiły się i chwilowo zatraciły równowagę emocjonalną lub fizyczną. Wspiera koncentrację i pomaga utrzymać dyscyplinę w drodze do wybranego celu. Jaspis dalmatyńczyk sprowadza spokojny sen, chroni przed niebezpieczeństwem.
Należy do najpopularniejszych kamieni ozdobnych i jubilerskich. Jaspis jest znany i wykorzystywany już od starożytności. Wyjątkowo bogata kolekcja różnych artystycznych przedmiotów wykonanych właśnie z jaspisu znajduje się w Ermitażu w St. Petersburgu w Rosji. Wspaniałe dekoracje wykonane z tego kamienia można podziwiać też w kaplicy Św. Katarzyny koło Pragi w Czechach.
Komentarze
Prześlij komentarz