jaśmin

    Mało kto wie, że jaśmin to ogólna nazwa roślin z rodzaju Jasminium. Na świecie istnieje ponad 200 gatunków jaśminu, które pochodzą z różnych rejonów świata. Wszystkie odmiany mają ten sam kształt kwiatów: 5 płatków rozwijających się na zewnątrz jak gwiazda. 
    Jaśmin toleruje różne gleby, dzięki czemu nadaje się do różnych ogrodów. Większość odmian bardzo lubi słońce i z tego powodu jest bardzo często uprawiany na obszarach tropikalnych i subtropikalnych. Rozwija się zarówno w postaci krzewu lub podobnie do winorośli, a jego pędy mogą dość szybko pokryć dość duży obszar.
    Znany w starożytności, często był hodowany w królewskich ogrodach. Można go było spotkać w królestwach Afganistanu, Nepalu czy Persji. Wiadomo również, że pierwsze odmiany jaśminu, stosowanego do zabiegów kosmetycznych i perfum, przywieziono do Hiszpanii około 1600 roku. Sama zaś nazwa "jaśmin" pochodzi od perskiego słowa oznaczającego "pachnący kwiat".
     W południowej i południowo-wschodniej Azji, kwiaty jaśminu są noszone przez kobiety, jako charakterystyczne ozdoby do włosów. 
    Jaśmin jest wykorzystywany do celów leczniczych praktycznie od setek lat. Płynne środki pielęgnacyjne, przygotowane na bazie kwiatów jaśminu są idealne do zwalczania problemów skórnych, takich jak oparzenia słoneczne czy wysypki. Naturalny ekstrakt kwiatowy pozwala skutecznie przywracać odpowiednie nawilżenie i elastyczność skóry, a także zmniejszać zmarszczki i nadawać skórze znacznie zdrowszego wyglądu. Do tego stosowanie jaśminu może być pomocne również przy dezynfekcji zadrapań i skaleczeń, jednak najpowszechniejsze wykorzystanie jaśminu można znaleźć w aromatoterapii. Roślina ta wykazuje działanie uspokajające i relaksujące. Ponadto zapach kwiatu może pomóc cierpiącym na depresję. Także jako olejek eteryczny jaśmin posiada wiele bardzo korzystnych zastosowań. 
    Coraz większą popularność zyskuje herbata jaśminowa. I chociaż jest dużo rodzajów jaśminu, to herbatę jaśminową otrzymujemy z jednego tylko rodzaju, a mianowicie wielkolistnego. Może on być dodawany do herbaty czarnej albo zielonej, w zależności od tego, jaki rodzaj napoju chcemy otrzymać.

Komentarze

Popularne posty