Arka Przymierza

     Arka Przymierza została wykonana według zaleceń Boga, a jej dokładny opis znajduje się w Biblii. Jahwe nakazał, aby skrzynię, w której złożono tablice z 10 przykazaniami, zbudowano z akacjowego drewna, obito tak od wewnątrz, jak i zewnątrz złotem i zwieńczono dwoma złotymi cherubinami z rozłożonymi skrzydłami. Mierzyła około 135 x 80 x 80 cm.

    Towarzyszyła Żydom w czasie ich 40-letniej wędrówki przez pustynię, przechowywana w przenośnym sanktuarium nazywanym Przybytkiem - Miszkan - również zbudowanym pod dyktando Jahwe. 

    Prawodawca wyznaczył w nim dla Arki specjalne miejsce - Święte Świętych - które chroniła przed niepowołanymi osobami purpurowa zasłona z wyszywanymi aniołami. Dostęp do niego zastrzeżono wyłącznie dla kapłanów. Był to nie tyle przywilej, co konieczność, ponieważ Arka posiadała moc, z którą bez ryzyka śmierci mogli obcować jedynie ludzie czyści oraz święci. Buchała ogniem, rozbłyskiwała nieziemskim światłem, sprowadzała plagi oraz nieszczęścia na wrogów Izraela. A kiedy zagarnęli ją Filistyni, natychmiast zaczęli chorować i umierać, dlatego czym prędzej ją oddali.

    Do czasu zbudowania przez króla Salomona świątyni jerozolimskiej Arka znajdowała się w Przybytku. Około 960 roku p.n.e. znalazła się w wydzielonej części również określanej jako Święte Świętych. Spoczywała tam przez 4 wieki, do czasu, gdy Jerozolimę zdobył władca Babilonu Nabuchodonozor. Prawdopodobnie została wtedy skradziona.

    Pierwsi poszukiwacze zaginionej Arki pojawili się w średniowieczu. Nie natrafili na żaden ślad. Dopiero w XIX wieku podróżnicy, którzy dotarli w głąb Etiopii, przywieźli do Europy zaskakujące wieści. Od żyjących tam chrześcijan usłyszeli, że Arka jest przechowywana w kościele świętej Marii z Syjonu w Aksum.

    W przeszłości Etiopia znajdowała się blisko centrów kultury śródziemnomorskiej. Była jednym z pierwszych krajów, które przyjęły chrześcijaństwo i dopiero po opanowaniu północnej Afryki przez Arabów znalazła się w izolacji. 

    Otóż, królowa Saba, podczas słynnej wizyty u króla Salomona, zaszła w ciążę. Po powrocie do Aksum urodziła syna imieniem Menelik, który - kiedy stał się pełnoletni - udał się w odwiedziny do ojca i przywiózł Arkę z Jerozolimy. Historia interesująca, ale przeczą jej fakty. Saba nie pochodziła z Etiopii, tylko z Arabii, zaś Menelik żył 700 lat przed powstaniem Aksum. 


Komentarze

Popularne posty