szafir

     Szafir to odmiana korundu. Ten niebiesko zabarwiony kamień jest wyjątkowo twardy (ma 9 w skali Mohsa) i odporny na wysokie temperatury, dlatego też jest wysoko cenionym kamieniem szlachetnym, a także ma szereg zastosowań przemysłowych. Ponieważ jednak wydobycie naturalnych szafirów nie pokrywa przemysłowego zapotrzebowania na te kamienie, produkuje się szafiry syntetyczne wykazujące wszystkie własności prawdziwych szafirów.  Wiele pięknych okazów szafirów znajduje się w licznych muzeach świata, np. w nowojorskim Muzeum Historii Naturalnej można podziwiać Gwiazdę Indii - mającą 563 karaty, a w Smithsonian Institution w Waszyngtonie - 330-karatową Gwiazdę Azji.

    Najwspanialsze szafiry świata pochodzą z Kaszmiru w Indiach, jednak głównym dostawcą szafirów jest Sri Lanka (stąd też pochodzą największe kryształy). Ważnymi dostawcami są także Tajlandia, Kambodża oraz Mjanmar (dawna Birma). Duże ilości szafirów o intensywnym, zielononiebieskim zabarwieniu pochodzą z Australii. 

    Szafir jest kamieniem rozwoju duchowego, używanym m.in. w szamańskich ceremoniach dla przetwarzania negatywnych energii. Stymuluje wizje i wizualizacje, przeciwdziała negatywnym myślom. 

Komentarze

Popularne posty