judaizm
Judaizm jest religia ukształtowaną w II tysiącleciu p.n.e., a jego powstanie ściśle wiąże się z historią Żydów. Świętą księgą judaizmu jest Biblia, którą w judaizmie stanowi jedynie Stary Testament. Został spisany między XII a II w. p.n.e. w języku hebrajskim i aramejskim, a także częściowo w greckim. Za święte uważa się 24 księgi, podzielone na 3 działy, tj. dział I - Tora, czyli Pięcioksiąg: Księga Rodzaju, Księga Wyjścia, Księga Kapłańska, Księga Liczb oraz Księga Powtórzonego Prawa. Dział II - Prorocy. Dział III - Hagiografy, czyli Księga Psalmów. Drugim ważnym źródłem poznania judaizmu jest Talmud - księga zawierająca prawa i przepisy religijne.
Według przekazu biblijnego Jahwe zawarł na górze Synaj przymierze z Izraelitami, przekazując Mojżeszowi dekalog na kamiennych tablicach. Złożono je w Arce Przymierza (pozłacanej skrzyni z akacjowego drzewa), zaginionej po upadku Jerozolimy. Wiara w Jahwe stała się czynnikiem jednoczącym plemiona w okresie walk z Filistynami. Za panowania Saula i Dawida kult Jahwe stał się dominujący. Ważną zmianę przyniósł okres "niewoli babilońskiej", kiedy to religia Izraelitów pozbawionych ojczyzny stała się religią społeczności niezależnie od miejsca jej przebywania.
Jednym z najważniejszych świąt wyznawców judaizmu jest Pascha. Pierwotnie była ona związana ze świętem strzyżenia owiec, a po osiedleniu się Izraelitów w Palestynie stała się świętem zbioru jęczmienia. Wiążę się również z tradycją wyjścia Izraelitów z Egiptu i jest obchodzona w czasie pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Na jesieni z kolei przypada święto winobrania i "końca roku" - Święto Szałasów. Co tydzień jest obchodzony szabat, czyli czas poświęcony modlitwie i wypoczynkowi. Raz w roku Żydzi obchodzą Jom Kippur, oddając się wówczas pokucie i przebłaganiu za grzechy. Dużą rolę w religii żydowskiej odgrywają również prorocy i wiara w nadejście mesjasza, który wyzwoli Żydów od wszelkiego zła i doprowadzi do królestwa bożego.
Jednym z symboli judaizmu, a także Świątyni Jerozolimskiej jest menora, o której więcej można przeczytać tutaj.
Komentarze
Prześlij komentarz