Tasmania

   Tasmania znajduje się u południowo-wschodniego wybrzeża Australii, od której oddziela ją Cieśnina Bassa. To najmniejszy stan Australii. Największym miastem i jednocześnie stolicą jest Hobart. 
   Mniej więcej 250 mln lat temu Tasmania wraz z Australią, Nową Zelandią, Antarktydą, Ameryką Południową, Afryką i Indiami wchodziła w skład południowego prakontynentu Gondwany. Zajmowała ona prawie połowę globu, a sporą jego część pokrywał wilgotny las strefy umiarkowanej. Najlepiej zachowane fragmenty tego lasu znajdują się właśnie na Tasmanii.
   Obszar tasmańskiej dzikiej puszczy rozciąga się od wybrzeża po środek wyspy, wznosząc się od poziomu morza do 1615 m nad nim. W nadbrzeżnym pasie wilgotnego lasu strefy umiarkowanej występują zarówno wiecznie zielone drzewa, jak i zrzucające liście. Rosnące tu drzewa osiągają zawrotne wysokości. Ich drewno ma najwyższą jakość, bardzo cenioną na świecie, przez co stale zagraża im nadmierna eksploatacja dla celów handlowych.
   Odłączenie się Australii od Gondwany zaowocowało unikatową fauną torbaczy i stekowców, a skutkiem późniejszego oddzielenia się Tasmanii jest kilka endemicznych gatunków zwierząt oraz roślin. Warto zauważyć, że 25% wyspy stanowi obszar prawdziwej, dzikiej przyrody. Znaczna jej część znajduje się pod ochroną. 


Komentarze

Popularne posty