przegrzebki

   Przegrzebki mogą pochodzić z naturalnych połowów albo z hodowli. Najwięcej przegrzebków dostępnych na rynku pozyskuje się z połów u wybrzeży Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz Japonii i Chin. Charakteryzują się jędrnym, białym, lekko słodkim i delikatnym w smaku mięsem oraz obecnością czerwono-pomarańczowej ikry, określanej jako „koral”. Często „koral” jest usuwany z przegrzebków, dlatego większość tych owoców morza dostępnych na rynku go nie zawiera.

właściwości:

- to bardzo dobre źródło pełnowartościowego białka 
- zawierają aminokwasy egzogenne
- mają wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasów omega-3
- są bogate w witaminę B12
- to źródło fosforu i selenu, ale też cynku, magnezu i potasu oraz sodu
- są niskokaloryczne

   Jako, że przegrzebki są źródłem puryn, powinny ich unikać osoby z nadwrażliwością na te związki oraz z kamicą nerkową i dną moczanową. Ich spożycie może wiązać się z zaostrzeniem choroby.

   Przegrzebki mogą być sprzedawane w muszelkach i bez nich. Przed podaniem przegrzebków, należy je oczyścić z błony, czarnej linii jelita oraz innych narządów, tak by nie uszkodzić ikry. Świeże przegrzebki, które są dobrej jakości, powinny być kremowe, bez uszkodzeń i przebarwień, zaś żywe przegrzebki powinny mieć zamknięte muszle lub zamykające się po ich dotknięciu.


Komentarze

Popularne posty